EURO 2016

Arkadiusz Milik

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:00
22-letni Arkadiusz Milik występuje na pozycji napastnika w holenderskim klubie Ajax Amsterdam oraz w reprezentacji Polski.
Arkadiusz MilikFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Arkadiusz Milik urodził się 28 lutego 1994 w Tychach. Jest wychowankiem Rozwoju Katowice, skąd latem 2011 roku przeniósł się do Górnika Zabrze. Półtora roku później został sprzedany do niemieckiego Bayeru Leverkusen, skąd był wypożyczany najpierw do Augsburga, a następnie do Ajaksu.

W rozgrywkach Ekstraklasy Milik zadebiutował mając 17 lat, 5 miesięcy i 3 dni. W debiucie na boisko wyszedł jako piłkarz Górnika Zabrze przeciwko Śląskowi Wrocław. Był rok 2011 roku. Milik w meczu zaliczył asystę przy bramce Pawła Olkowskiego. Na pierwszego gola Milik czekał do 1 kwietnia 2012, kiedy w spotkaniu przeciwko Koronie Kielce, dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Kariera w Bundeslidze

17 grudnia 2012 Milik przeszedł do Bayeru Leverkusen. Debiut w Bundeslidze zaliczył 3 lutego 2013 roku w spotkaniu z Borussią Dortmund, zmieniając w 87. minucie spotkania Stefana Reinartza. 14 lutego 2013 Milik zadebiutował w Lidze Europy podczas meczu z portugalską Benfiką. Na murawie pojawił się w 70. minucie, zastępując na boisku Gonzalo Castro. Ponadto tygodnik "Piłka Nożna" uznał go za Odkrycie 2012 roku.

30 sierpnia 2013 FC Augsburg oficjalnie poinformował o rocznym wypożyczeniu Milika z Bayeru. W nowym klubie Polak zadebiutował 21 września podczas przegranego 1:2 spotkania z Hannoverem 96, zastępując na boisku w 89. minucie Matthiasa Ostrzolka. Pierwszego gola dla Augsburga zdobył w zremisowanym 2:2 meczu z Borussią Mönchengladbach. Druga i zarazem ostatnia bramka Milika w barwach klubu padła 9 lutego 2014 podczas wygranego 4:1 spotkania z VfB Stuttgart. Ostatecznie w sezonie 2013/14 Polak wystąpił w lidze osiemnastokrotnie, dokładając ponadto dwa występy w Pucharze Niemiec. Po zakończeniu rozgrywek powrócił do Leverkusen.

Gwiazda Ajaxu Amsterdam

15 maja 2014 holenderski Ajax Amsterdam potwierdził wypożyczenie Milika na cały sezon 2014/15. Dodatkowo holenderski klub zapewnił sobie prawo pierwokupu. W Eredivisie zadebiutował 10 sierpnia 2014 w wygranym 4:1 spotkaniu z Vitesse. Dwa premierowe trafienia dla Ajaksu zaliczył 13 września w wygranym 2:1, ligowym meczu przeciwko Heraclesowi Almelo. 25 września w spotkaniu 2. rundy Pucharu Holandii Milik strzelił 6 goli i zaliczył dwie asysty, Ajax wygrał wówczas 9:0 z czwartoligowym JOS Watergraafsmeer. 10 grudnia zdobył bramkę podczas wygranego 4:0 meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów z cypryjskim Apoelem.

1 kwietnia 2015 Ajax oficjalnie poinformował, że wykupił Milika z Bayeru i podpisał z nim 4-letni kontrakt, który wszedł w życie 1 lipca. W klubie Milik gra z koszulce z numerem 9. W sezonach 2014/2015 i 2015/2016 wraz z Ajaxem napastnik reprezentacji Polski zdobył dwukrotnie wicemistrzostwo kraju. W 52 meczach ligowych dla Ajaxu - Milik zdobył dotychczas 32 gole.

Kariera reprezentacyjna

Milik od 2011 grał w młodzieżowych reprezentacjach kraju w różnych kategoriach wiekowych. W 2012 dwukrotnie został umieszczany przez Waldemara Fornalika na liście rezerwowej pierwszej reprezentacji Polski.

Pierwsze powołanie otrzymał 8 października 2012 roku na mecze z Republiką Południowej Afryki oraz Anglią. Zajął wówczas miejsce Marka Saganowskiego. Kilka dni wcześniej Milik przygotowywał się z kadrą do lat 19 do turnieju eliminacyjnego Mistrzostw Europy.

W seniorskiej reprezentacji zadebiutował 12 października w wygranym 1:0 meczu z RPA, zmieniając w 58. minucie Adriana Mierzejewskiego. Zagrał również w zremisowanym 1:1 meczu eliminacyjnym Mistrzostw Świata 2014 z Anglią, wchodząc w 82. minucie za Kamila Grosickiego.

Pierwszego gola dla pierwszej reprezentacji zdobył 14 grudnia 2012 w meczu Macedonią, gdy dobił piłkę po niecelnym uderzeniu Szymona Pawłowskiego z rzutu karnego.

W drodze na Euro 2016

11 października 2014 roku Arek Milik zdobył bramkę po strzale głową w wygranym 2:0 meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy 2016 z Niemcami, a trzy dni później powtórzył ten wyczyn w zremisowanym 2:2 spotkaniu ze Szkocją.

Trafienia notował także w kolejnych meczach eliminacyjnych kadry: wygranym 4:0 spotkaniu z Gruzją oraz w meczu rewanżowym z tym rywalem (4:0)  oraz w starciu z Gibraltarem (8:1).

Milik w sumie strzelił 6 goli i zanotował tyle samo asyst. Duet Milik – Lewandowski został okrzyknięty zabójczym atakiem eliminacji do Euro 2016.

– To, że Robert i Arek są teraz skuteczniejsi od napastników takich potęg jak reprezentacje Niemiec, Anglii, Francji czy Włoch, pokazuje ich potencjał i skalę talentu. Oni się świetnie uzupełniają. Ostatecznym egzaminem dla nich będzie jednak występ we Francji – mówi Andrzej Strejlau, były selekcjoner reprezentacji Polski  i asystent Kazimierza Górskiego podczas MŚ'74 w RFN.

Łącznie Arkadiusz Milik rozegrał 24 spotkania w barwach reprezentacji Polski, w których zdobył 10 goli.