EURO 2016

Kamil Glik

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 00:02
28-letni Kamil Glik występuje na pozycji obrońcy we włoskim klubie Torino oraz w reprezentacji Polski.
Kamil Glik
Kamil GlikFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Posiada również obywatelstwo niemieckie (w jego niemieckim paszporcie widnieje nazwisko Glück).

Wychowanek MOSiRu Jastrzębie i WSP Wodzisław Śląski. Po kilku latach w WSP Wodzisław Śląski występował na krótko w lokalnej Silesii Lubomia nadal pozostając zawodnikiem WSP. Następnie razem z innym zawodnikiem WSP Kamilem Wilczkiem występował w hiszpańskim klubie UD Horadada, skąd przeszedł do drużyny Realu Madryt C, w której grał od stycznia 2007. Po powrocie z Hiszpanii został graczem Piasta Gliwice, z którym 6 sierpnia 2008 podpisał 4-letni kontrakt.

7 lipca 2010 Glik podpisał 5-letni kontrakt z włoskim klubem US Palermo.

Obecnie występuje w Torino FC. W drugiej połowie lipca 2013 został kapitanem tego klubu. Opaskę kapitańską założył po raz pierwszy 20 lipca w pierwszym przedsezonowym meczu Torino FC rozegranym z US Bormiese Calcio (drużyna z miejscowości Bormio); zdobył jedną z dziesięciu bramek w tym spotkaniu (mecz zakończył się wygraną Torino 10:0).

W sezonie 2014/2015 Serie A Kamil Glik został wybrany do jedenastki sezonu przez La Gazzetta dello Sport.

Swoją reprezentacyjną karierę rozpoczął w reprezentacji Polski do lat 19. Następnie występował w reprezentacji Polski do lat 21. 9 listopada 2009 został powołany do gry w seniorskiej reprezentacji Polski przez Franciszka Smudę. Podczas pierwszego zgrupowania nie dostał szansy debiutu.

18 grudnia 2009 otrzymał ponownie powołanie od selekcjonera tym razem na Puchar Króla Tajlandii, 20 stycznia 2010 zadebiutował w reprezentacji Polski – wyszedł w podstawowym składzie na mecz z Tajlandią. W 43. minucie tego spotkania strzelił swoją pierwsza bramkę w reprezentacji. Glik tym występem wpisał się do historii Piasta Gliwice jako pierwszy jego piłkarz który wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski. Drugą bramkę w kadrze zdobył w rozegranym w Warszawie meczu z Anglią 17 października 2012 (1:1). 14 listopada 2012 strzelił bramkę samobójczą dla Urugwaju, tym samym dając drużynie przeciwnej prowadzenie 2:0. Został zmieniony w 45. minucie. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Urugwaju i była to pierwsza porażka Polski z reprezentacją tego kraju. Gola kontaktowego zdobył Ludovic Obraniak.

W reprezentacji młodzieżowej Glik rozegrał 14 spotkań, w których strzelił 3 gole. W reprezentacji seniorów do tej pory ma 39. występów na koncie i również trzy zdobyte bramki.