Grzegorz Krychowiak

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:00
26-letni Grzegorz Krychowiak jest defensywnym pomocnikiem hiszpańskiej Sevilli FC.
Grzegorz Krychowiak Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Urodzony 29 stycznia 1990 roku piłkarz jest wychowankiem klubu Orzeł Mrzeżyno.Był zawodnikiem zespołów Żaki 94 Kołobrzeg, Stal Szczecin, Arka Gdynia, od sezonu 2006/2007 – francuskiego Girondins Bordeaux. Obecnie (od lipca 2014 roku) gra w Sevilli.

Kariera we Francji

Swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał 29 listopada 2007 z klubem z Bordeaux. Z początkiem sezonu 2008/2009 awansował do zespołu rezerw "Żyrondystów”. W latach 2009–2011 był zawodnikiem III-ligowego Stade Reims i od sezonu 2011/2012 ponownie zespołu "Żyrondystów”.

16 listopada 2011 został wypożyczony do FC Nantes. Po zakończeniu sezonu 2011/2012, 11 czerwca 2012 roku podpisał ponownie kontrakt ze Stade Reims. 12 sierpnia 2012 roku zadebiutował z klubem w Ligue 1, a 25 sierpnia 2012 roku po jego strzale drużyna wygrała swój pierwszy mecz ligowy w spotkaniu z FC Sochaux (1:0). Polak był pierwszoplanową postacią klubu. Rozegrał w dwóch sezonach aż 70 spotkań ligowych, w których zdobył 8 bramek.

Przenosiny do Hiszpanii

21 lipca 2014 przeszedł do klubu Sevilla FC, podpisując 4-letni kontrakt. Koszt transferu wyniósł hiszpański klub około 5,5 mln euro. Tym samym stał się drugim najdroższym polskim transferem, po Jerzym Dudku, który kosztował Liverpool 7,5 mln euro, przechodząc z Feyenoordu w 2001 roku.

12 sierpnia 2014 zadebiutował w barwach swojego nowego klubu w meczu o Superpuchar Europy przeciwko Realowi Madryt. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie, za które dostał bardzo dobre opinie. 23 sierpnia 2014 w meczu z Valencią (1:1) debiutował w rozgrywkach Primera Division.

18 września 2014 strzelił pierwsza bramkę w barwach Sevilla FC, kiedy w meczu 1. kolejki Ligi Europejskiej (2014/2015) z Feyenoordem Rotterdam w 8. minucie dał prowadzenie swojej drużynie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla Sevilli.

8 lutego 2015 w spotkaniu z Getafe (1:2), wyrównując stan meczu na 1:1, zdobył swoją debiutancką bramkę w lidze hiszpańskiej.

Wielki sukces z Sevillą

27 maja 2015 zdobył wraz z klubem puchar Ligi Europy. W meczu finałowym rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie Sevilla wygrała z Dnipro Dniepropetrowsk 3:2, a Grzegorz Krychowiak strzelił bramkę wyrównującą na 1:1 w 28. minucie.

W 2015 roku został wybrany do najlepszej jedenastki sezonu 2014/2015 Primera Division przez oficjalny portal ligi, portal UEFA, hiszpański dziennik "Marca”, a także telewizję Sky Sports. Portal uefa.com wybrał go w tym sezonie także do najlepszej osiemnastki Ligi Europy.

15 września 2015 w wygranym 3:0 meczu fazy grupowej pomiędzy Sevillą a Borussią Mönchengladbach zadebiutował w Lidze Mistrzów.

8 listopada 2015 podczas wygranego 3:2 meczu z Realem Madryt, po raz pierwszy wyprowadził drużynę Sevilli na boisko jako kapitan. Krychowiak stał się tym samym pierwszym w historii Polakiem pełniącym funkcję kapitana drużyny w Primera Division.

18 maja 2016 roku Krychowiak sięgnął po raz kolejny po trofeum Ligi Europy z Sevillą. Klub z Andaluzji wygrał ten puchar po raz trzeci z rzędu - wpisując się w tym do historii rozgrywek. Zespół grał też w finale Pucharu Króla, ale musiał w nim uznać wyższość FC Barcelony (0:2). Na zakończenie rozgrywek zajął 7. miejsce w lidze, ale dzięki wygraniu Ligi Europy w kolejnym sezonie będzie rywalizował w Lidze Mistrzów.

Kariera reprezentacyjna

Krychowiak to uczestnik Mistrzostw Świata U-20 w 2007, na których w meczu inauguracyjnym w dniu 30 czerwca bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego w 23 minucie, pokonał Cássiego, bramkarza reprezentacji Brazylii, dając reprezentacji Polski prowadzenie 1:0. Takim też wynikiem zakończyło się spotkanie.

14 grudnia 2008 Krychowiak zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski. Pojawił się na boisku w drugiej połowie meczu z Serbią. W 2011 roku był reprezentantem kadry polskiej, w meczu towarzyskim z Norwegią, w którym wystąpił zmieniając w 88 minucie Rafała Murawskiego. 14 listopada 2014 w meczu z Gruzją, po rzucie wolnym wykonywanym przez Macieja Rybusa zdobył swojego pierwszego gola w reprezentacji.

11 października 2015 strzelił bramkę z dystansu dając reprezentacji Polski prowadzenie 1:0 w meczu z Irlandią. Mecz zakończył się zwycięstwem Polski (2:1), dzięki czemu biało-czerwoni awansowali na mistrzostwa Europy 2016 we Francji.

Począwszy od spotkania towarzyskiego z Islandią (13.11.2015) w reprezentacji Polski występuje on z numerem "10" na koszulce.

W reprezentacji Krychowiak rozegrał 33 mecze, w których zdobył 2 gole.