X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
EURO 2016

Euro 2016: koniec walijskiego snu. Pogromcy Polaków w finale

06.07.2016 23:07
Portugalia, która wyeliminowała Polskę w ćwierćfinale, awansowała do wielkiego finału. W półfinale Ronaldo i spółka pokonali 2:0 debiutującą Walię.
Cristiano Ronaldo zdobywa gola dla Portugalii w półfinałowym meczu Euro 2016 z WaliąFoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
41'53 Studio Euro 2016 w Jedynce - pierwsza połowa meczu Portugalia - Walia (PR1)
44'24 Studio Euro 2016 w Jedynce - druga połowa meczu Portugalia - Walia (PR1)
więcej

Walijczycy wystąpili bez dwóch zawieszonych piłkarzy: obrońcy Bena Daviesa oraz lidera drugiej linii Aarona Ramseya. Rywale za kartki stracili Williama Carvalho, natomiast z powodu kontuzji ostatecznie nie mógł wystąpić zawodnik Realu Madryt Pepe.

Na pierwszą okazję bramkową kibice w Lyonie musieli czekać do 16. minuty. Wówczas kapitan Portugalii Cristiano Ronaldo, który rozgrywał 20. mecz na ME i wystąpił po raz trzeci w półfinale (jest pod tymi względami rekordzistą), podał do Joao Mario, a ten oddał strzał z narożnika pola karnego, ale uderzył lekko i niecelnie.

Walijczycy odpowiedzieli w 19. minucie sprytnie wykonanym rzutem rożnym, po którym klubowy kolega Ronaldo z Realu Madryt Gareth Bale dostał piłkę niepilnowany kilkanaście metrów od bramki Rui Patricio, ale strzelał w niewygodnej decyzji i chybił.

Chwilę później Bale przebiegł z piłką niemal całe boisko i spróbował pokonać portugalskiego bramkarza sprzed linii pola karnego, ale trafił w środek bramki. Rui Patricio interweniował bez kłopotów.

W pierwszej połowie emocji nie było wiele, ponieważ oba zespoły skupiły się na defensywie, co zresztą dobrze im wychodziło. Napastnicy nie dochodzili nawet do pozycji strzeleckich, a gdy próbowali z dystansu, nie stwarzali zagrożenia.

W 44. minucie Ronaldo wreszcie doskoczył do piłki po jednym z dośrodkowań, ale obrońca rywali był blisko niego i Portugalczyk nie mógł oddać celnego uderzenia. Chwilę później sędzia Jonas Eriksson zakończył pierwszą połowę.

Obrona Walii "pękła" w 50. minucie, gdy tym razem precyzyjniejszą główką popisał się Ronaldo, nie dając żadnych szans bramkarzowi Wayne'owi Hennesseyowi. Trzy minuty później ten sam zawodnik mocno wstrzelił piłkę w pole karne, a tor jej lotu zmienił Nani i było już 2:0. Biorąc pod uwagę, jak defensywnie w tym turnieju grają Portugalczycy, wiadomo było, że rywalom będzie bardzo trudno odrobić stratę.

Ronaldo zdobył dziewiątego gola w historii występów na ME, wyrównując rekord wszech czasów Michela Platiniego. Francuz wszystkie bramki uzyskał w 1984 roku, kiedy rozegrał pięć meczów.

Do końca spotkania okazje podbramkowe mieli już tak naprawdę tylko podopieczni Fernando Santosa, m.in. kiedy Ronaldo minimalnie pomylił się z rzutu wolnego. W 79. minucie Hennessey obronił też z problemami strzał Danilo. Rui Patricio tylko raz zmuszony był do poważniejszego wysiłku - gdy obronił strzał z dystansu Bale'a.

Portugalia zagra w finale ME po raz drugi w historii. 12 lat temu, gdy była gospodarzem, niespodziewanie uległa w decydującej rundzie Grecji. Tym razem zmierzy się z Francją lub Niemcami.

bor, PAP

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

PORTUGALIA - WALIA 2:0 [KONIEC]

Bramki: Ronaldo (50.), Nani (53.)

Składy:

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Bruno Alves, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Joao Mario, Danilo, Renato Sanches (74. Andre Gomes), Adrien Silva (79. Joao Moutinho) - Nani (86. Ricardo Quaresma), Cristiano Ronaldo

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, James Collins (66. Jonathan Williams), Ashley Williams, Neil Taylor - Joe Allen, Joe Ledley (58. Sam Vokes), Andy King - Hal Robson-Kanu (63. Simon Church), Gareth Bale

90+3. min - Kończy się sen Walijczyków! Portugalia czeka na rywala w finale

88. min - Puszczają nerwy. Niebezpieczne wejście Bale'a i żółta kartka

86. min - Ronaldo już minął bramkarza, ale z ostrego kąta trafia w boczną siatkę

80. min - Zaskakujący i groźny strzał Bale'a z bardzo dużej odległości, ale Rui Patricio dobija w bok

76. min - Piłkarze "Smoków" próbują rozpaczliwych wrzutek w pole karne, ale nic one im nie dają

70. min - Wygląda na to, że to ostatnie 20 minut Walijczyków w tym turnieju

66.min - Joao Mario mógł zamknąć ten mecz. Nani strzelał z dystansu, Hennessey "wypluł" piłkę przed siebie, ale Mario fatalnie dobijał

63. min - Minimalnie pomylił się teraz CR7 z rzutu wolnego...

62. min - Ronaldo powalczy jeszcze o tytuł króla strzelców?

58. min - Czy to już koniec emocji w tym meczu?

53. min - I już 2:0! Strzał Ronaldo przeciął Nani i piłka w bramce

50. min - Mamy gola dla Portugalii! Ronaldo kapitalnie wyszedł w górę do dośrodkowania i bez problemu trafia do siatki

46. min - Zaczynamy drugą odsłonę

45. min - Koniec pierwszej połowy. Liczymy na więcej

43. min - Ronaldo zdołał dojść do strzału głową w polu karnym, ale strzał wysoko nad bramką

42. min - Stuprocentowych sytuacji jak na lekarstwo

36. min - Kolejna piłka w walijskie pole karne, ale bezbłędny jest na razie Collins

30. min - Pół godziny za nami. Oglądamy wyrównany pojedynek

25. min - King strzelał głową z pięciu metrów, ale obrońca blokuje piłkę

23. min - Collins zdjął piłkę z głowy Ronaldo

23. min - Aktywny jest Bale. Teraz próbował z 20 metrów

22. min - Bale dośrodkowuje płasko w pole karne, ale piłka w rękach Rui Patricio

19. min - Ciekawie rozegrany stały fragment gry, ale Bale huknął nad poprzeczką

18. min - Pierwszy rzut rożny dla Walii

16. min - Strzał Joao Mario z pola karnego, ale obok prawego słupka

10. min - Dwa razy w ciągu minuty w polu karnym znalazł się Ronaldo. Skończyło się na machaniu rękami ze zdenerwowania

9. min - Nerwowo gra Joe Allen. Ma na koncie już dwie proste straty, żółtą kartkę i bardzo niecelny przerzut piłki

5. min - Portugalczycy przetrwali pierwszy atak rywali. Nie stracili gola na początku jak w meczu z Polską i teraz to oni biorą sprawy w swoje ręce

21.00 - Zaczynamy!

20.40 - Oto składy drużyn

20.30 - Natomiast Cristiano Ronaldo może dogonić Platiniego

20.20 - Czy Gareth Bale dogoni dzisiaj Griezmanna?

20.10 - Walijscy kibice wzorują się chyba na islandzkich

20.00 - Trochę statystyk przed meczem

Foto Olimpik/x-news

19.50 - Jaki jest klucz do sukcesu Walijczyków we Francji?

TVP

19.40 - Spory dylemat mieli rodzice jednego z walijskich piłkarzy

Czytaj dalej
Mecz zamiast ślubu syna

19.30 - Mecz zapowiadany jest jako starcie kolegów z Realu Madryt - Cristiano Ronaldo i Garetha Bale'a. Zapraszamy do przeczytania porównania tych piłkarzy

"Książe Walii" kontra "Król Madrytu"

19.20 - Zapraszamy na relację NA ŻYWO z meczu Portugalia - Walia. Po nim poznamy pierwszego finalistę Euro 2016