EURO 2016

Euro 2016: Czesi wyrwali remis w starciu z Chorwacją

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 23:21
Słowiańskie starcie w Saint-Etienne było pierwszym na Euro 2016, w którym padły więcej niż trzy gole. Był to także pierwszy mecz, w którym kibice doprowadzili do przerwania gry na kilka minut.
  • Marek Solecki po meczu Czechy - Chorwacja na mistrzostwach Europy we Francji (IAR)
Radość Czechów po wyrównującej bramce
Radość Czechów po wyrównującej bramceFoto: EPA/MAST IRHAM

Do incydentów doszło w 85. minucie, kiedy fani zespołu z Bałkanów, zasiadający w sektorze za czeską bramką, wrzucili zapalone race na boisko, mimo że ich zespół prowadził 2:1. Bramkarz Petr Cech uciekł na środek boiska, a arbiter Mark Clattenburg wstrzymał zawody.

W pewnym momencie w ten rejon boiska udało się kilku reprezentantów Chorwacji, którzy wykonywali uspokajające gesty kierowane do swoich kibiców. Fani zajmujący miejsca, z których rzucano materiały pirotechniczne, zostali wyproszeni przez stewardów.

Również pod względem sportowym nie brakowało emocji, choć te zaczęły się tak naprawdę dopiero w drugiej połowie. Przed przerwą Czesi byli bezradni, a Chorwaci stworzyli jedną groźną okazję, po której padła bramka. Na listę strzelców płaskim uderzeniem z kilkunastu metrów wpisał się w 37. minucie Ivan Perisic.

Kwadrans po zmianie stron na 2:0 trafił Ivan Rakitic. Pokonał Cecha w sytuacji sam na sam, do której doszedł dzięki niefrasobliwości czeskich obrońców - stracili piłkę próbując wyjść z nią spod własnej bramki.

Wydawało się, że Chorwaci będą mieli pełną kontrolę nad meczem. Trener Ante Cacic postanowił nawet zdjąć z boiska jedną z gwiazd drużyny Lukę Modrica. Jednak w 76. minucie kontaktowego gola zdobył po precyzyjnym uderzeniu głową rezerwowy Milan Skoda. Chwilę przedtem rywalizacja stała się bardziej wyrównana i swoje okazje miały obie strony.

Wówczas jednak doszło do incydentów z udziałem kibiców i Chorwaci zostali zupełnie wytrąceni z rytmu. Do końca spotkania głównie się bronili, ale w czwartej doliczonej minucie do ich bramki trafił inny zawodnik wprowadzony z ławki rezerwowych Tomas Necid. Wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie ręką Domagoja Vidy.

W końcówce Czesi mogli zdobyć jeszcze trzecią bramkę, ale ostatecznie podzielili się z rywalami punktami. Dzięki temu droga do awansu do 1/8 finału wciąż jest dla nich otwarta - w ostatniej kolejce zmierzą się z Turcją, a nie bez znaczenia może być fakt, że z faworytem grupy D Hiszpanią przegrali tylko jedną bramką (0:1).

Z kolei Chorwaci, zamiast już teraz cieszyć się z miejsca w fazie pucharowej, muszą zebrać wszystkie siły na starcie z broniącą tytułu Hiszpanią. Obecnie mają cztery punkty i wyprzedzają o jeden "La Roję", która o 21 zmierzy się w Nicei z Turcją. Czesi mają punkt, a Turcja zamyka stawkę z zerowym dorobkiem.

Grupa D: Czechy - Chorwacja 2:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Ivan Perisic (37), 0:2 Ivan Rakitic (59), 1:2 Milan Skoda (76-głową), 2:2 Tomas Necid (90+4-karny).

Żółta kartka - Czechy: Tomas Sivok. Chorwacja: Milan Badelj, Marcelo Brozovic, Domagoj Vida.

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).

Czechy: Petr Cech - Pavel Kaderabek, Roman Hubnik, Tomas Sivok, David Limbersky - Tomas Rosicky, Jiri Skalak (67. Josef Sural), Jaroslav Plasil (86. Tomas Necid), Ladislav Krejci, Vladimir Darida - David Lafata (67. Milan Skoda).

Chorwacja: Danijel Subasic - Darijo Srna, Vedran Corluka, Domagoj Vida, Ivan Strinic (90+8. Sime Vrsaljko) - Marcelo Brozovic, Milan Badelj, Ivan Rakitic (90+7. Gordon Schildenfeld), Luka Modric (62. Mateo Kovacic), Ivan Perisic - Mario Mandzukic.

aby dodać komentarz
brak

Ósmego dnia mistrzostw Europy we Francji awans do 1/8 finału zapewnili sobie Włosi, a w ostatnim piątkowym meczu dołączyła do nich Hiszpania. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji.
Sergio Ramos w polu karnym Turków
Sergio Ramos w polu karnym TurkówFoto: PAP/EPA/PETER POWELL
02'01 Z prezesem Bońkiem po meczu Polska - Niemcy rozmawiał Andrzej Janisz (IAR)
02'24 Z trenerem piłkarskim Stefanem Białasem po meczu Polska - Niemcy rozmawiał Filip Jastrzębski (IAR)
01'51 Andrzej Janisz po meczu Polska - Niemcy (IAR)
00'41 Niemieckie komentarze po spotkaniu Polska - Niemcy zebrał Wojciech Szymański (IAR)
00'59 Hiszpańscy komentatorzy chwalą polską reprezentację: "Polacy udowodnili, że nie boją się Niemców” - napisał komentator Marki. Z Barcelony Ewa Wysocka (IAR)
00'52 Ukraińskie media krytycznie komentują grę reprezentacji na Euro 2016. Po porażce w meczu z Irlandią Północną i bezbramkowym spotkaniu Polski z Niemcami, Ukraińcy stracili szanse na wyjście z grupy. Z Kijowa Piotr Pogorzelski (IAR)
00'19 Najlepiej w pierwszym spotkaniu z Czechami spisał się Andres Iniesta - filar hiszpańskiej drużyny, który zdobył decydującą bramkę w finale mistrzostw świata w 2010 roku. - Wszyscy piłkarze czują do niego duży respekt" - mówi trener Hiszpanów Vicente del Bosque.
01'37 Marek Lehnert o wygranej Włochów ze Szwecją i awansie do 1/8 finału (IAR)
więcej

23.30 - Kończymy naszą relację z 8. dnia Euro 2016. Wygrana Włochów, stracona szansa Chorwatów i efektowne zwycięstwo obrońców tytułu. Działo się wiele, a już jutro zapraszamy na kolejne wieści z francuskiego turnieju.

23.25 -Turcy muszą pogodzić się z drugą porażką na mistrzostwach, w dodatku w stylu, o którym piłkarze będą chcieli jak najszybciej zapomnieć.

A tutaj o szczegółach ostatniego piątkowego meczu:

Czytaj dalej
Turcy przeżywają kolejny zawód. Hiszpania poza zasięgiem

23.20 - Czy Łukasz Fabiański przejmuje się spekulacjami dotyczącymi tego, kto będzie numerem jeden w polskiej bramce? Nie wiadomo jeszcze, kiedy gotowy do gry będzie Wojciech Szczęsny, ale swoim występem w meczu z Niemcami golkiper Swansea zrobił na wszystkich duże wrażenie.

Zapraszamy do posłuchania:

00:13 fabiański 17.6.2016.mp3 Łukasz Fabiański o swoim stosunku do spekulacji (IAR)

23.10 - David de Gea szlifuje swój świetny rekord. Licznik tyka:

22.52 - Koniec meczu Hiszpanii z Turcją, 3:0. Pewne, zdecydowane zwycięstwo. Czy ktoś jeszcze będzie mówił, że ten zespół stracił dawną moc? Taki pokaz siły na pewno ma swoją moc, ale te najważniejsze spotkania dopiero przyjdą.

Przed meczem była wspólna zabawa kibiców. Teraz cieszą się tylko fani Hiszpanów:

22.45 - Zapraszamy też do przeczytania tekstu, w którym jest odpowiedź na to, przeciwko czemu protestują chorwaccy kibice:

Kibice protestują, cierpią piłkarze. Dokąd zmierza chorwacka piłka?

22.30 - Nie ma wątpliwości co do hiszpańskiej dominacji. Oglądamy też zespół, który jako pierwszy na tej imprezie zdobył przynajmniej 3 bramki w jednym meczu.

22.10 - Mecz z Ukrainą będzie szansą dla zmienników?

Źródło: TVP

22.05 - Jest już 3:0 dla zespołu Vicente del Bosque. Jak dotąd mecz, w którym gra tylko jedna drużyna. Turcy są bezradni.

A to statystyki z pierwszej połowy, które pokazują prawdziwą różnicę klas:

21.45 - Hiszpanie pokazują klasę. 2:0 to najniższy wymiar kary dla ich dzisiejszych rywali.

21.37 - Nolito podwyższa prowadzenie mistrzów Europy. Jak dotąd koncert gry hiszpańskiego zespołu.

21.35 -  Alvaro Morata daje prowadzenie Hiszpanom w 35. minucie. Bardzo ładne uderzenie głową młodego zawodnika Juventusu.

21.20 - Nasz komentarz po meczu z Niemcami:

Na taką reprezentację Polski czekaliśmy latami. Jak wysoko możemy mierzyć?

21.05 - Zgodnie z oczekiwaniami, od pierwszych minut na boisku dominują Hiszpanie:

20.50 - Już za chwilę początek meczu aktualnych mistrzów Europy z Turcją. Arda Turan, największa gwiazda rywali "La Furia Roja", ma w zespole rywali wielu dobrych znajomych. Nie czekamy jednak na pokaz sentymentów:

20.30 - W takich składach zagrają Turcy i Hiszpanie w ostatnim piątkowym meczu na Euro 2016.

19.55 - Koniec meczu, Czesi pozostają w turnieju. Niesamowite, bo zespół naszych sąsiadów grał w piłkę w tym meczu przez jakieś 20 minut. Chorwacja miała w swoim ręku wszystkie karty, czekała tylko na zakończenie meczu, chciała zwyciężyć jak najmniejszym nakładem sił. I właśnie to się zemściło. Na tym turnieju gra się do końca.

19.49 - Czechy wyrównują! Gol na 2:2 z rzutu karnego, zamieszanie z kibicami na pewno tu nie pomogło. Jesteśmy w doliczonym czasie gry.

Tutaj fatalna interwencja Domagoja Vidy:

19.46 - Wracamy do gry, sędzia będzie musiał przedłużyć mecz o kilka dodatkowych minut. Na pewno nie będzie to po myśli Chorwatów.

19.42 - Coś złego dzieje się na trybunach po stronie chorwackich kibiców. Na murawę poleciały race i petardy, jedna z nich wybuchła obok porządkowego. Nie wiemy, co dokładnie dzieje się na sektorach, na których zasiedli kibice z Chorwacji, ale mecz z ostał przerwany, sędzia Mark Clattenburg czeka na rozwój wydarzeń.

19.30 - Czesi wrócili do gry. Do siatki trafia Skoda. Nieco ponad 15 minut do końca.

19.25 - Zapraszamy do przeczytania materiału o Michale Pazdanie, najlepszym zawodniku wczorajszego starcia Polski z Niemcami.

Pazdan: nie myślę o tym, czy to był mój mecz życia

19.15 - "Vatreni" prowadzą z Czechami 2:0. Ivan Rakitić strzela bramkę w sytuacji sam na sam z Petrem Cechem. Chwilę po bramce z boiska schodzi Luka Modrić, być może są to jakieś problemy zdrowotne. Z drugiej strony, zwycięstwo wydaje się już przesądzone, a we wtorek trzeba będzie zmierzyć się z Hiszpanią. To starcie zapowiada się pasjonująco.

18.45 - Chorwacja - Czechy 1:0 po pierwszych 45 minutach. Zespół z Bałkanów zmierza w stronę swojego drugiego zwycięstwa.

18.37 - Gol dla Chorwacji! Ivan Perisić strzelił lewą nogą w długi róg bramki Cecha. Zespół z Bałkanów wygląda bardzo dobrze i prowadzi w pełni zasłużenie.

18.20 - A tutaj bohater wczorajszego meczu z Niemcami, Michał Pazdan. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Źródło: TVP

18.10 - Wielkie emocje Darijo Srny podczas hymnu Chorwacji. Obrońca i kapitan zespołu przeżył kilka dni temu bolesną stratę, kiedy zmarł jego ojciec. Zdecydował się jednak wrócić do gry. Wielki charakter, wielkie serce.

18.00 - Zaczynamy starcie Chorwacji i Czech.

17.50 - Ciekawie zapowiada się pojedynek dwóch asów środka pola, Luki Modricia i Tomasa Rosicky'ego. Który z rozgrywających poprowadzi swój zespół do sukcesu?

17.30 Częściej niż w co drugim meczu strzelane są gole po upływie 85. minuty. Takich bramek padło już 11 w 19 spotkaniach.

Od 86. do 90 minuty na listę strzelców wpisywali się czterej zawodnicy: Węgier Zoltan Stieber (gol na 2:0 z Austrią), Hiszpan Gerard Pique (1:0 z Czechami) oraz Francuzi Dimitri Payet (2:1 z Rumunią) i Antoine Griezmann (1:0 z Albanią), a także w piątek 17 czerwca Włoch Eder (1:0 ze Szwecją).

Natomiast w doliczonym czasie gry do siatki rywali trafiał znów Payet (na 2:0 z Albanią), a także Włoch Graziano Pelle (2:0 z Belgią), Niemiec Bastian Schweinsteiger (2:0 z Ukrainą), Rosjanin Wasilij Bierezucki (1:1 z Anglią), Anglik Daniel Sturridge (2:1 z Walią), Niall McGinn z Irlandii Północnej (2:0 z Ukrainą).

17.20 - Mamy składy Chorwatów:

A w takim zestawieniu wyjdą Czesi:

17.10 - Zapraszamy, żeby poczytać więcej o przebiegu meczu Włochy - Szwecja:

Włosi w 1/8 finału. Zdecydował gol w końcówce meczu ze Szwecją

Za niecałą godzinę rozpocznie się starcie Czechów z Chorwatami. Luka Modrić i spółka muszą szykować się na trudną przeprawę.

16.51 - Włosi zanotowali drugie zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Szwedzi z jednym punktem po dwóch spotkaniach, Italia jest już w fazie pucharowej.

16.47 - Jest bramka dla Włochów! Bramkę strzela Eder w 88. minucie.

16.35 - A tutaj minuty, w których padają bramki na Euro 2016. W meczu Włochy - Szwecja dochodzi 80. minuta.

16.15 - A tutaj wiadomości dotyczące Wojciecha Szczęsnego i jego urazu:

16.10 - Szwedzi dzielnie bronią się przed atakami Włochów. Mamy nadzieję, że nie zobaczymy drugiego bezbramkowego meczu w tym turnieju. Biorąc pod uwagę wyniki reprezentacji Italii pozwalają liczyć na to, że gol wreszcie padnie.

25 meczów - to seria zespołu Conte, w której ani razu nie zdarzył się taki wynik.

15.45 - Do przerwy bez goli w meczu Włochy - Szwecja.

15.30 - Broniąca tytułu mistrza Europy reprezentacja Hiszpanii chce przypieczętować awans do 1/8 finału Euro 2016. Zespół Vicente del Bosque rozegra mecz z Turcją. Poprzedni, z Czechami, zakończył się zwycięstwem Hiszpanów 1:0.

01:02 Wysocka przed Hiszpania Turcja.mp3 Z Barcelony, przed meczem Hiszpania - Turcja, Ewa Wysocka (IAR)

00:19 Del Bosque przed Hiszpania Turcja.mp3 Najlepiej w pierwszym spotkaniu z Czechami spisał się Andres Iniesta - filar hiszpańskiej drużyny, który zdobył decydującą bramkę w finale mistrzostw świata w 2010 roku. - Wszyscy piłkarze czują do niego duży respekt" - mówi trener Hiszpanów Vicente del Bosque.

15.20 - W polskich kanałach telewizyjnych środową transmisję meczu biało-czerwonych z Niemcami w piłkarskich mistrzostwach Europy obejrzało 14,35 mln osób. Tylko 19,11 proc. widzów miało w trakcie spotkania włączone inne programy. Mecz był pokazywany w TVP1 oraz Polsacie i Polsacie Sport. Nadawcę publicznego wybrało blisko osiem milionów widzów. Spotkanie niemal w równym stopniu przyciągnęło przez telewizory mężczyzn i kobiety - odpowiednio 7,3 mln i 7,05.

Rekordową wciąż pozostaje transmisja meczu Euro 2012 Polska - Rosja, którą obejrzało 14,68 mln widzów.

15.00 - Włochy - Szwecja, zaczęli

14.43 - A tak przezentują się piłkarze reprezentacji Włoch.

14.40 - Przedmeczowa prezentacja reprezentacji Szwecji.

14.30 - Na czym polega gra do końca udowadniają piłkarze reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach Europy we Francji. Częściej niż w co drugim meczu strzelane są gole po upływie 85. minuty. Takich bramek padło już 10 w 18 spotkaniach.

Od 86. do 90 minuty na listę strzelców wpisywali się czterej zawodnicy: Węgier Zoltan Stieber (gol na 2:0 z Austrią), Hiszpan Gerard Pique (1:0 z Czechami) oraz Francuzi Dimitri Payet (2:1 z Rumunią) i Antoine Griezmann (1:0 z Albanią).

14.20 - Pochodzący z Polski piłkarz reprezentacji Niemiec Lukas Podolski czwartkowy remis 0:0 pomiędzy tymi zespołami uznał za korzystny dla obydwu drużyn. - Teraz życzę Polakom powodzenia w spotkaniu z Ukrainą – powiedział Podolski.

14.10 - Są już składy na mecz Włochy - Szwecja. Początek spotkania o 15.00

14.00 - Artur Boruc będzie nadal bronił bramki angielskiej drużyny Bournemouth. Reprezentant Polski przedłużył kontrakt do końca przyszłego sezonu. Bournemouth występuje w Premier League, najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii.

13.40 - Europejska Unia Piłkarska(UEFA) nie jest zadowolona ze stanu boisk podczas mistrzostw Europy we Francji, szczególnie w Marsylii, podparyskim Saint-Denis i Lille. Dyrektor imprezy Martin Kallen przyznał, że trwają prace nad ich poprawą na drugi tydzień turnieju. Selekcjoner Francuzów Didier Deschamps ocenił, że murawa w Marsylii jest "katastrofalna". W środę gospodarze pokonali tam Albanię 2:0. Wcześniej rozegrano na Stade Velodrome spotkanie Anglia - Rosja (1:1).

- Na takim boisku łatwo o wiele błędów technicznych, trudno zaś o budowanie płynnych akcji - powiedział Deschamps i jednocześnie skrytykował zorganizowanie na tym obiekcie kilka tygodni przed ME koncertu muzycznego AC/DC.

13.20 - Reprezentacja Czech zagra w Saint-Etienne z Chorwacją. Czesi zaczęli turniej od porażki z broniącymi tytułu Hiszpanami, a Chorwaci wygrali z Turkami.

00:21 Rosicky.mp3 Kapitan reprezentacji Czech Tomas Rosicky ocenia, że Chorwacja to zespół nastawiony na ofensywę (IAR)

- Siłą Chorwatów jest gra z przodu, oni są bardzo silni w ataku. Jesteśmy na to przygotowani, bo podobny styl prezentowali Hiszpanie. Chorwaci mają swoje wady i my musimy je wykorzystać. Chcemy zagrać lepiej niż w pierwszym meczu i mam nadzieję, że to będzie dla nas dobre spotkanie.

13.00 - Tak dzisiaj prezentuje się udo Wojtka Szczęsnego... a mecz z Ukrainą we wtorek 21 czerwca.

If you think that football is only about good moments,its not! It's about getting through moments like this with a smile and becoming stronger! 💪

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Wojciech Szczesny (@wojciechszczesny1)

12.30 - "To jest wasz moment" – tak włoska prasa zagrzewa do walki "Azzurrich" przed piątkowym meczem ze Szwecją. Według komentatorów trener Antonio Conte przygotował "klatkę" dla gwiazdy rywali Zlatana Ibrahimovica, by ograniczyć jego możliwości.

Najmocniejsza jest pierwsza strona "La Gazzetta dello Sport", która nie ma wątpliwości, że będzie to pojedynek dwóch filarów obu drużyn. Dlatego zamieszcza zdjęcia bramkarza Włochów Gianluigiego Buffona i wyjątkowo dobrze znanego z gry w klubach Serie A w przeszłości Ibrahimovica, a nad nimi nagłówek: "Nie boimy się ciebie".

12.00 - Może zdarzyć się, że Polska nie zagra w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy we Francji.

11.10 - Grzegorz Krychowiak podziękował kibicom.

11.00 - Trzeba powiedzieć, że mistrzowie świata nie mieli ani jednej stuprocentowej sytuacji, oddali dwa czy trzy strzały, gdzie Fabiański znakomicie interweniował. Nie pozwoliliśmy im w tym meczu za zbyt dużo - podsumował w rozmowie z Polskim Radiem mecz Polska - Niemcy Zbigniew Boniek.

Boniek - koniec historii pierwszy mecz, mecz o wszystko i mecz o honor

10.35 - Polskim piłkarzom kibicował także aktor Russell Crowe.

10.20 - Kto Waszym zdaniem był piłkarzem meczu Polska - Niemcy? Zapraszamy do głosowania.

10.00 - Cieszymy się z remisu z Niemcami, ale niedosyt pozostał, bo mogliśmy nie tylko "wyzerować" mistrzów świata, ale też ich ukuć. Komentarze po starciu Polska - Niemcy.

09.10 - Jeśli piłkarze Hiszpanii i Chorwacji odniosą w piątek drugie zwycięstwa, awansują z grupy D do 1/8 finału mistrzostw Europy. Ewentualna druga wygrana może dać miejsca w najlepszej "16" również drużynie Włoch.

Hiszpanie, którzy triumfowali w dwóch poprzednich edycjach ME (2008, 2012) 17 czerwca zagrają o godz. 21.00 z Turcją, zaś Chorwaci o 18.00 z Czechami.

Po świetnym starcie w Euro 2016 - 2:0 z wiceliderami rankingu FIFA Belgami, reprezentacja Włoch zagra o godz. 15.00 w Tuluzie ze Szwedami (do tej pory 1:1 z Irlandią).

09.05 - Kibice biało-czerownych mogą złapać oddech, do głosu dojdą fani Hiszpanni, czy Chorwacji.

09.00 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego, ósmego dnia mistrzostw Europy we Francji.