X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RIO 2016

Rio 2016: Lipiarska-Pałka zainauguruje starty biało-czerwonych

04.08.2016 18:49
29-letnia łuczniczka Karina Lipiarska-Pałka (ULKS Grot Zabierzów) będzie pierwszym polskim sportowcem, który wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W piątek od godz. 18:00 czasu polskiego zaprezentuje się w kwalifikacjach.
Rio 2016: Lipiarska-Pałka zainauguruje starty biało-czerwonych
Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

- Już jako 10-latka wykazywała się dużymi predyspozycjami do uprawiania łucznictwa, co przejawiało się wynikami w rywalizacji sportowej z rówieśniczkami, jak i poważnym podejściem do treningu - powiedział o Lipiarskiej-Pałce jej trener klubowy Aleksander Jabłoński, z którym współpracuje od 1998 roku.

Łuczniczka wraz z rodzicami długo mieszkała w tym samym bloku i na tym samym piętrze co szkoleniowiec.

W 2002 roku została w czeskim Nymburku mistrzynią świata kadetek. Rok później zdobyła medal w identycznym kolorze w drużynowej rywalizacji juniorek. W późniejszych latach w kolekcji pojawiły się medale srebrne i brązowe w drużynie seniorek w mistrzostwach świata oraz Europy. Ostatni medal - srebrny - wywalczyła z Wioletą Myszor i Natalią Leśniak w tegorocznych mistrzostwach świata w Turcji.

- Karina imponuje wynikami również na arenie krajowej. W rywalizacji indywidualnej i drużynowej wywalczyła w kategoriach kadetek, juniorek i seniorek, zarówno w hali jak i na torach otwartych, zdobyła 55 medali - dodał 76-letni Jabłoński.

Potrafiła połączyć sport na wysokim poziomie z nauką. Po szkole podstawowej i gimnazjum w Zabierzowie przeniosła się do liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Po maturze podjęła studia w tamtejszej Akademii Wychowania Fizycznego zdobywając tytuł magistra wychowania fizycznego.

Jabłoński cieszy się dużym mirem w łuczniczym światku. Kontakt z dyscypliną nawiązał w 1953 roku. Odnosił sukcesy wśród juniorów, w kategorii seniorów krótko należał do kadry narodowej. Pasjonowała go praca trenerska którą rozpoczął w 1958 roku osiągając kolejne szczeble, aż do trenera klasy mistrzowskiej w 2015 roku. Wśród jego podopiecznych znajduje się ponad 30 medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski w kategorii kadetów, juniorów i seniorów. Sporo satysfakcji przyniósł mu tytuł honorowego prezesa Polskiego Związku Łuczniczego.

W Rio o medale łącznie ubiegać będzie się 68 zawodniczek z 40 krajów. W kwalifikacjach każda z nich odda 72 strzały, w 12 seriach po sześć, na dystansie 70 metrów. Wyniki decydują o rozstawieniu w drabince turnieju głównego.

Finał zmagań indywidualnych kobiet zaplanowany jest na 11 sierpnia, a mężczyzn, którzy w kwalifikacjach rywalizować będą o godz. 14, rozegrany zostanie 12 sierpnia.

Dotychczas w olimpijskich startach biało-czerwoni zdobyli dwa medale, oba wywalczyły kobiety. Srebrny przypadł Irenie Szydłowskiej w Monachium w 1972 roku, kiedy dyscyplina pojawiła się w programie igrzysk po 52 latach nieobecności, natomiast brązowy był dziełem Katarzyny Klaty, Iwony Dzięcioł (po mężu Marcinkiewicz) i Joanny Nowickiej w turnieju drużynowym w Atlancie w 1996 roku.

Cztery turnieje kobiet i mężczyzn indywidualne i drużynowe odbędą się na obiekcie Sambodromo mogącym pomieścić 30 tys. widzów. Tam też organizatorzy igrzysk zlokalizowali metę biegu maratońskiego.

Przed czterema laty w Londynie mistrzami olimpijskimi zostali zawodnicy Korei Południowej Bi-Bae Ki oraz jej kolega Jin Hyek Oh. W rywalizacji drużynowej triumfowały Koreanki oraz Włosi. Rafał Dobrowolski (Stella Kielce) odpadł w 1/8 finału zajmując dziewiąte miejsce. Natalia Leśniak (Łucznik Żywiec) zakończyła start w eliminacjach, plasując się na 38. miejscu.

W piątek wieczorem czasu lokalnego odbędzie się w Rio ceremonia oficjalnego otwarcia igrzysk. Przed zapaleniem znicza olimpijskiego pierwsze mecze będą mieć za sobą również piłkarze i piłkarki.

pk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Dziś w Rio