RIO 2016

Rio 2016: historyczny złoty medal Kelmendi dla Kosowa

08.08.2016 10:20
25-letnia judoczka Majlinda Kelmendi została pierwszą w historii reprezentantką Kosowa, która zdobyła medal olimpijski. Co więcej, w niedzielę w Rio de Janeiro sięgnęła po złoto w kategorii 52 kg.
Majlinda Kelmendi cieszy się z olimpijskiego złota
Majlinda Kelmendi cieszy się z olimpijskiego złotaFoto: PAP/EPA/ORLANDO BARRIA

SERWIS SPECJALNY

rio 1200 f.JPG

Rio 2016

Przed czterema laty na igrzyskach w Londynie Kelmendi startowała w barwach Albanii. W wielu turniejach międzynarodowych występowała pod flagą IJF (Międzynarodowej Federacji Judo). Odkąd w 2014 roku Kosowo zostało członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) może już walczyć dla Kosowa, które ogłosiło niepodległość w 2008.

Odkrywcą talentu Kelmendi jest Driton Kuka, zresztą do dziś jest on jej osobistym trenerem, prowadzi też reprezentację Kosowa. W Rio są dwie jego podopieczne, w poniedziałek wystąpi Nora Gjakova w wadze 57 kg.

Zdecydowanie bardziej utytułowana to Kelmendi. Podczas ceremonii otwarcia brazylijskiej olimpiady to ona niosła flagę małego bałkańskiego kraju. Jest liderką rankingu światowego i była faworytką zawodów w Rio. Nie zawiodła, wygrała cztery walki, choć nie było to zwycięstwo w pełni spektakularne.

Zaczęła wybornie, bowiem w 24 sekundy pokonała Szwajcarkę Evelyne Tschopp, ale potem tylko karami shido zwyciężała Christianne Legentil z Mauritiusu i Japonkę Misato Nakamurę, brązową medalistkę olimpijską z Pekinu. Kelmendi i Nakamura mają na koncie po dwa tytułu mistrzyni świata, ale Azjatka zdobywała je dawniej - w 2009 i 2011 roku. Judoczka z Kosowa wygrywała w czempionacie globu w latach 2013-2014. Dwukrotnie triumfowała też w mistrzostwach Europy (2014, 2016).

W niedzielnym finale w Rio pokonała przez yuko Włoszkę Odette Giuffridę.

ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Dziś w Rio