RIO 2016

Rio 2016: Polacy w czołówce jazdy indywidualnej na czas. Medale dla innych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 18:23
Maciej Bodnar zajął szóste miejsce w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas w igrzyskach w Rio de Janeiro. Drugi z reprezentantów Polski Michał Kwiatkowski uplasował się na 14. pozycji. Zwyciężył Szwajcar Fabian Cancellara.
  • - Bodnar spisał się bardzo dobrze - uważa dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego, Andrzej Piątek (IAR)
  • Drugi z Polaków, Michał Kwiatkowski, zajął 14. miejsce, ze stratą 3 minut i 40 sekund. Zdaniem Andrzeja Piątka rezultat mistrza świata z 2014 roku (w wyścigu ze startu wspólnego) także jest godny uwagi (IAR)
Maciej Bodnar
Maciej BodnarFoto: EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Cancellara, czterokrotny mistrz świata w tej konkurencji, który po tym sezonie zakończy karierę, przejechał prawie 55-kilometrową trasę w czasie 1:12.15, wyprzedzając o 47 sekund Holendra Toma Dumoulina oraz o 1.02 zwycięzcę Tour de France Brytyjczyka Chrisa Froome'a.

Bodnar stracił do Cancellary 1.50, a Kwiatkowski - 3.40.

Szósta lokata Bodnara to najwyższe miejsce polskiego kolarza w jeździe indywidualnej na czas na igrzyskach olimpijskich. Poprzednio najlepszym osiągnięciem była dziewiąta pozycja Dariusza Baranowskiego w Atlancie w 1996 roku.

31-letni Bodnar uzyskał jednocześnie swój najlepszy wynik w imprezie rangi mistrzowskiej. W ubiegłorocznych MŚ w Richmond uplasował się na ósmym miejscu. W Rio de Janeiro wyprzedził m.in. aktualnego mistrza świata Białorusina Wasyla Kiryjenkę (dopiero 17. miejsce) i trzykrotnego zdobywcę tęczowej koszulki Niemca Tony'ego Martina (12. lokata).

Starszy od Bodnara cztery lata Cancellara po raz drugi wywalczył złoty medal olimpijski, powtarzając swój sukces z Pekinu (2008). Szwajcar, nazywany "Spartakusem" ze względu na swoją waleczność, jest nie tylko mistrzem czasówek, ale wspaniale jeździ w wyścigach klasycznych, szczególnie rozgrywanych na bruku. Trzykrotnie triumfował zarówno w Paryż-Roubaix, jak i w Dookoła Flandrii. Ponadto wygrał osiem etapów Tour de France, a przez 29 dni jechał w żółtej koszulce lidera, co jest rekordem, jeśli chodzi o zawodników, którzy nigdy nie wygrali "Wielkiej Pętli".

Dla Cancellary igrzyska olimpijskie w Rio były ostatnią wielką imprezą w karierze. Kolarz z Berna nie wystartuje w październiku w mistrzostwach świata w Dausze.