RIO 2016

Rio 2016: wygrana Adriana Dziółki na inaugurację

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 07:15
Adrian Dziółko (UKS Hubal Białystok) wygrał z Gwatemalczykiem Kevinem Cordonem 2:1 (18:21, 21:10, 21:13) w pierwszym występie w olimpijskim turnieju badmintonistów w Rio de Janeiro.
Badminton
BadmintonFoto: Wiki Commons/CC BY 3.0/Tarnoschi

W pierwszym secie 26-letni Polak dał się zaskoczyć dość żywiołowo grającemu trzy lata starszemu rywalowi z Gwatemali. Cordon często atakował, spychając Dziółkę do defensywy, w której ten popełniał błędy.

Kolejne dwie partie miały już zupełnie inny przebieg. 58. w światowym rankingu Polak narzucił swój styl, grał w sposób urozmaicony i zmuszał przeciwnika do błędów. Do tego notowany dziewięć miejsc wyżej w klasyfikacji międzynarodowej federacji Gwatemalczyk sugerował, jakby przy jednym z zagrań doznał kontuzji i nie był w pełni sił.

Dziółko prowadził 8:3, 15:7 i wygrał drugiego seta 21:10, a w trzecim szybko odskoczył na 5:1. Rywal zerwał się jeszcze do walki, zbliżył na 7:9, ale później znowu górą był Polak, który zbudował bezpieczną przewagę. Skończyło się 21:13.

W sobotę drugim przeciwnikiem jedynego reprezentanta biało-czerwonych w singlu będzie wicelider rankingu światowego Chińczyk Long Chen, który w czwartek wygrał z Niluką Karunaratne ze Sri lanki 2:0 (21:7, 21:10).

Wcześniej w pierwszym dniu rywalizacji w badmintonie porażek doznały polskie pary. Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak (oboje UKS Hubal Białystok) w mikście przegrali z Duńczykami Christinną Pedersen i Joachimem Fischerem Nielsenem 0:2 (18:21, 21:23), a w deblu Adam Cwalina (SKB Litpol Malow Suwałki) i Przemysław Wacha (LKS Technik Głubczyce) ulegli Koreańczykom Kim Gi-jung i Kim Sa-rang 0:2 (14:21, 15:21).