RIO 2016

Rio 2016: Monika Michalik brązową medalistką w zapasach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 23:30
W decydującym pojedynku Polka pokonała Rosjankę Innę Trażukową 3:1. To ósmy krążek biało-czerwonych w Rio de Janeiro.
  • Były trener naszej zawodniczki Piotr Krajewski podkreślał na antenie TVP Info, że jej sukces to efekt ciężkiej, systematycznej pracy (IAR)
  • Radości z sukcesu naszej zawodniczki nie kryje Andrzej Wroński. Dwukrotny mistrz olimpijski w zapasach w rozmowie z TVP Info podkreślał, że medal z Rio to dla Michalik ukoronowanie bogatej kariery (IAR)
  • Były zapaśnik Andrzej Supron, wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 roku podkreśla, że 36-letnia zawodniczka bardzo długo czekała na tak wspaniały sukces (IAR)
Monika Michalik w decydującej walce o brąz
Monika Michalik w decydującej walce o brązFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

Michalik pierwszą rundę przegrała 0:1 po tym, jak otrzymała karę za pasywność. W drugiej jednak wykonała udaną akcję techniczną i objęła prowadzenie 2:1. Po chwili Rosjanka wypchnęła ją poza koło, doprowadzając do wyrównania, ale kolejne fragmenty należały do Polki - najpierw położyła rywalkę na macie, a później zdołała jeszcze ją przerzucić, i zrobiło się 6:2. Trażukowa zdołała odrobić tylko punkt.

Udział w turnieju w Brazylii Michalik rozpoczęła od porażki w 1/8 finału z Japonką Risako Kawai. Wicemistrzyni świata z 2015 roku dotarła jednak do finału, dzięki czemu Polka wystąpiła w repasażach. Pokonała w nich Łotyszkę Anastasiję Grigorjevą 5:2, co dało jej możliwość walki o trzecie miejsce.

36-letnia Michalik, najstarsza z kobiet w reprezentacji kraju na igrzyska, to najbardziej utytułowana polska zapaśniczka. Jest trzykrotną mistrzynią i wielokrotną medalistką mistrzostw Europy, dwa razy stanęła także na najniższym stopniu podium mistrzostw świata. Tylko jedna polska zapaśniczka przed nią znalazła się w pierwszej trójce olimpijskiej rywalizacji - Agnieszka Wieszczek-Kordus w Pekinie w 2008 roku (brąz). Mężczyźni zdobyli 24 krążki.

- W mojej kolekcji trofeów brakuje tylko olimpijskiego medalu. Prawdopodobnie w Rio będę miała ostatnią okazję jego zdobycia - mówiła przed wylotem do Brazylii Michalik.

Przed czterema laty w Londynie zajęła piąte miejsce. Startowała także w Pekinie w 2008 roku, ale również nie zdołała stanąć na podium - była ósma.

Zawodniczka pochodząca z Jasieńca jest starszym szeregowym Sił Powietrznych. Skończyła Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu.

To czwarty brązowy medal Polski w Rio. Biało-czerwoni mają też dwa złote i dwa srebrne krążki.

Drugi brązowy medal zdobyła Jekaterina Łarionowa z Kazachstanu, a w finale Kawai pokonała Białorusinkę Marię Mamaszuk.