"NOWA TRADYCJA" 2017
20. FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
11-14 MAJA 2017

Gołcunecki

Dwójka
Jacek Puciato 27.04.2017
Gołcunecki
Gołcunecki , foto: Grzegorz Śledź/PR2

Maria Siwiec, Maria Pęzik, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Jadwiga Dziedzic

Grupa pod tą nazwa istnieje od 2012 roku, wcześniej śpiewaczki z Gałek tworzyły zespół Zakukała kukułeczka. Maria Siwiec, Maria Pęzik, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz i Jadwiga Dziedzic (wcześniej w zespole występowała również Zofia Bykowska) śpiewają od dziecka. Zachwycają bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Prowadzą działalność edukacyjną, zapraszane są na warsztaty śpiewu i tańca. Ich nagrania od lat wzbogacają Archiwum Polskiego Radia. Na antenie Programu 2 w Magazynie "Źródła" prezentujemy zarówno ich pieśni, jak i opowieści o muzykantach, o dawnych zwyczajach i obrzędach.

Śpiewaczki z Gołcunecek gościły w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego na koncercie kolędowym Dwójki (2013 r.), zaś na Festiwalu "Nowa Tradycja" w 2011 roku wystąpiły na koncercie "Muzyka Źródeł – nasi mistrzowie". Jego gospodarzem był Andrzej Bieńkowski, który od lat dokumentuje przebogaty repertuar śpiewaczek i pozostaje z nimi w przyjaźni. Napisał wówczas o nich: To jedna z najważniejszych grup śpiewaczych w Polsce. Stanowią jeden z nielicznych zespołów śpiewających spontanicznie na weselach, mówiących piękną gwarą i jak się dawniej mówiło: „są do wypitki i do wybitki”. Jeżeli do tego dodamy wielki repertuar weselny, obrzędowy, dziadowski, kościelny i mistrzowskie przyśpiewki – wyrywasy, to jasne, dlaczego są tak lubiane i cenione. Do ich wsi przyjeżdża wiele młodzieży, żeby uczyć się śpiewu.

Gołcunecki są niezwykle lubiane i cenione przez młodych miłośników tradycji. Śpiewaczki chętnie dzielą się wiedzą, cierpliwie wyjaśniają niuanse wykonawcze swojego repertuaru. Współpracują z Domem Tańca, Fundacją Muzyka Odnaleziona, Festiwalem "Wszystkie Mazurki Świata". W kategorii zespołów śpiewaczych były wielokrotnie nagradzane. Otrzymały m.in. pierwszą nagrodę na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze (2014 r.) oraz Basztę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2013 r.). Zdobywają nagrody również w konkursach solistów śpiewaków. Ich działalność stanowi modelowy przykład przekazu tradycji.

  • Zobacz więcej na temat:
  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny