"NOWA TRADYCJA" 2017
20. FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
11-14 MAJA 2017

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł 2016 – oto zwycięzcy

Dwójka
Jacek Puciato 27.04.2017
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne), foto: Africa Studio /Shutterstock.com

Poznaj laureatów i wyróżnionych w dwóch konkursach fonograficznych towarzyszących Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Jury Folkowego Fonogramu Roku 2016 w składzie:

Anna Szewczuk-Czech, Lopa Kothari, Jacek Hawryluk, Simon Broughton i Tomasz Janas

przyznało:

Pierwszą nagrodę w wysokości 5000 zł i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2016 Raphaelowi Rogińskiemu i Genowefie Lenarcik (Żywizna) za płytę "Żywizna plays Zaświeć Niesiącku and other Kurpian songs".

Drugą nagrodę zespołom Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli za album "Duch gór".

Trzecią nagrodę ex aequo Marii Pomianowskiej z zespołem za album "The Voice of Suka" oraz Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej za płytę "Umówmy się na dziś".


Jury Fonogramu Źródeł 2016 roku w składzie:

prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW; dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Anna Szewczuk-Czech – dziennikarka Programu 2 PR; Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR; Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR

przyznało:

Nagrodę Specjalną w wysokości 2 500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: "Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy", "Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego" oraz "Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki" wydane przez wydawnictwo InCrudo, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Jury przyznaje nagrodę za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym.

Pierwszą nagrodę Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich". Nagrodę przyznano za wspaniały portret śpiewaczki. Album przedstawia bogactwo i różnorodność jej repertuaru, nagranego z jednym z najwybitniejszych muzykantów z Radomszczyzny, Piotrem Gacą, oraz ich uczniami.

Drugą nagrodę otrzymuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: "Katalog. III Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016" (CD + DVD), "Jan Cebula. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach" oraz trzecią część serii "Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej" – dwupłytowy album (CD + DVD) "Władysław Pogoda z kapelami". Jury przyznaje nagrodę za nowatorską, pełną i konsekwentną dokumentację lokalnych tradycji.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Fundacji Ważka za płytę "Z domu Kida" za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni; oraz Stowarzyszeniu Dom Tańca, autorom płyty "Śpiewa Maria Gałka" za odkrycie niezwykłej śpiewaczki i nagrania zrealizowane w naturalnym kontekście spotkań z uczestnikami Kieleckiego Taboru Domu Tańca.

Jury wyróżniło także dwa zespoły: 9 Siył za dwupłytowy album "Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki" (CD1) i "Śpiywanie i granie to uciecha świata" (CD2) wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu oraz Krajkę, kapelę Serhija Ochrimczuka i ich gości za płytę "Krajka w domu" wydaną przez wydawnictwo KOKA Records za reprezentowanie tradycji muzycznych Ukraińców w Polsce.

Jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom tegorocznych zgłoszonych do konkursu albumów.

  • Zobacz więcej na temat:
  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny