Polskie Radio
Section05
3 Maja

PR24 Prof. Włodzimierz Suleja: do Konstytucji 3 Maja odwoływano się jak do symbolu

- Konstytucja 3 Maja była punktem odniesienia, świętowało się jej uchwalenie, demonstrowało się patriotycznie, i nielegalnie, i legalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z IPN prof. Włodzimierz Suleja. - Kiedy patrzymy na to, co się działo po I wojnie światowej, kiedy te rozwiązania legislacyjne starano się wprowadzić w życie, to do Konstytucji 3 Maja sięgamy jako do symbolu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 3 Maja Adrian Klarenbach konstytucja 3 maja infografika społeczeństwo

PR24 "Polacy nabrali szacunku do siebie". Dr Buława o Konstytucji 3 Maja

- Rewolucją był sam fakt, że podjęto tego typu działanie, wyrwano się spod protektoratu rosyjskiego, zaczęto myśleć o przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk UKSW dr Adam Buława wspominając uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Jak mówił, za sprawą jej proklamowania, "Polacy nabrali szacunku do siebie":
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 3 Maja Adrian Klarenbach konstytucja 3 maja infografika społeczeństwo

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra Stanisław Gądecki konstytucja 3 Maja Ulmowie Częstochowa społeczeństwo

"Polska jest jedną z najstarszych demokracji nowoczesnej Europy". Mateusz Morawiecki w "L’Opinion"

3 maja 1791 r. Polska stała się kolebką konstytucjonalizmu w Europie kontynentalnej, jest jedną z najstarszych demokracji nowoczesnej Europy. Tylko państwo narodowe, a nie ponadnarodowa federacja, może być wiarygodnym gwarantem wolności swoich obywateli - napisał premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "L’Opinion".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Mateusz Morawiecki 3 Maja konstytucja

"Wysłano sygnały, że niepodległość Polski nie jest niczym wiecznym". Prof. Domański o przemówieniu prezydenta

- Chodziło o to, by wysyłać sygnały, iż niepodległość w przypadku Polski nie jest niczym wiecznym - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Domański. Socjolog z PAN odniósł się do wygłoszonego w południe przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański konstytucja 3 maja prezydent 3 Maja polityka Andrzej Duda

Konstytucja 3 maja. Bohaterowie i tragiczne postacie w historii

Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach? O bohaterach, a także tragicznych postaciach historii w "Czterech porach roku" mówił prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja historia Polski Roman Czejarek Stanisław August Poniatowski Hugo Kołłątaj

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Prezydent Duda: musimy budować Polskę silną i suwerenną

W środę na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. - Dziękuję wszystkim tym, którzy przez lata zabiegali o to, aby umocnić Polskę, przecież słabą, gdy wyszła zza żelaznej kurtyny w 1989 roku, gospodarczo biedniutką - powiedział prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prezydent Andrzej Duda 3 Maja konstytucja