Cieszyn

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 15:53
Barwna historia, ciekawe zabytki, bogate walory przyrodnicze, intrygująca międzykulturowość oraz szeroka oferta imprez to walory Cieszyna, transgranicznego miasta leżącego na południu Polski.
Rynek w Cieszynie
Rynek w CieszynieFoto: Galeria Mist Scotch/CC BY-SA 3.0/Wiekimedia Commons

Leżąc przez wieki na ruchliwym szlaku migracyjnym, Cieszyn był miejscem, gdzie spotykały się kultury, narodowości i wyznania, więc wielu z nas znajdzie tu fragment własnej historii. Jednym z największych atutów Cieszyna zarówno w przeszłości, jak i obecnie jest położenie miasta. Najstarszym założonym na terenie Śląska Cieszyńskiego grodem słowiańskim był „Stary Cieszyn” zwany także „Cieszyniskiem”. Po jego zniszczeniu na przełomie IX i X w. wzniesiono nowy gród - na Górze Zamkowej. I tak się zaczyna historia Cieszyna. Legenda głosi, że w 810 r., po długiej rozłące spotkali się tu królewscy synowie i z wielkiej radości spotkania założyli miasto. Drewniany gród na Wzgórzu Zamkowym funkcjonował już w I połowie X wieku. W 1290 r. utworzone zostało niezależne Księstwo Cieszyńskie, do jego upadku doprowadziła zaś tocząca się w I połowie XVII w. wojna trzydziestoletnia. Z ekonomicznego upadku Cieszyn zaczął podnosić się końcem XVIII w. po wybudowaniu dróg łączących go z Wiedniem, Krakowem i Lwowem. Powołana w 1918 r. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, proklamowała przynależność ziemi cieszyńskiej do Polski. Powstały na tym tle spór ze stroną czeską doprowadził w 1920 r. do podziału Śląska Cieszyńskiego. Przedmieścia Cieszyna na lewym brzegu Olzy utworzyły Czeski Cieszyn. W latach 90 XX wieku oba miasta rozpoczęły ścisłą współpracę, realizując z powodzeniem wiele wspólnych projektów.

Historia pokazała, że pomimo wojen, pożarów a nawet trzęsień ziemi, które nawiedziły Cieszyn nic nie zdołało zmienić zachowanego, średniowiecznego układu urbanistycznego miasta. Pozostało wiele zabytków i urokliwych miejsc. Wyjątkowym miejscem w Cieszynie jest  Góra Zamkowa, która w 2013 roku zajęła trzecie miejsce w plebiscycie National Geographic Traveler na „7 nowych cudów Polski”. Na niej znajduje się m.in. romańska Rotunda (XI w.) – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska; (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20- zł), Wieża Piastowska (XIV w.), Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.) i Pałacyk Myśliwski Habsburgów. U podnóża Wzgórza znajduje się zabytkowy browar. Na środku rynku z kolei stoi barokowa studnia z figurą św. Floriana z 1777 r. - pozostałość dawnego systemu wodociągów miejskich. Tuż obok, swoje miejsce ma budynek byłego „Domu Polskiego” w którym siedzibę znalazł Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. Piękno cieszyńskich zabytków odnajdziemy również spoglądając na Ratusz i kamienice przyrynkowe; budynek Książnicy Cieszyńskiej – biblioteki z najcenniejszym zbiorem starodruków i inkunabułów, funkcjonujące już ponad 200 lat Muzeum Śląska Cieszyńskiego z cennymi zbiorami, Teatr im. Adama Mickiewicza zaprojektowany przez znakomitych wiedeńskich architektów oraz cieszyńskie kościoły. Warte uwagi są także zabytkowe cmentarze żydowskie. Jednak Cieszyn to nie tylko piękne budynki, Studnia Trzech Braci związana z legendą o założeniu miast czy  „Cieszyńska Wenecja”.  Cieszyn to także atrakcyjne zaplecze rekreacyjne i sportowe. Miejsce pełne nowoczesnego designu, współczesnej sztuki oraz niepowtarzalnych imprez kulturalnych. Wszyscy, którzy lubią dobrze zjeść rozsmakują się tu w cieszyńskiej kuchni i gościnności. Pobyt w Cieszynie uatrakcyjniają z pewnością różnorodne wydarzenia kulturalne, z których największe to: Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, dni miasta „Święto Trzech Braci”, Industriada, Rockovaní nad Olsou, Przegląd twórczości Studentów A Rt + , Strachy na Wzgórzu Zamkowym, „Skarby z cieszyńskiej trówły”, Bracka Jesień, Cieszyński Festiwal Jazzowy i wiele innych.

„Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017”.

Więcej informacji na stronie um.cieszyn.pl

PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
SPONSORZY:
PARTRONI MEDIALNI:
DZIAŁANIE REALIZOWANE POD HASŁEM: