Bezpiecznie nad wodą. Podajemy kilka zasad

07.07.2017 15:00
W wakacje wyruszamy nad rzeki, jeziora i morza, a tam czekają na nas dobra zabawa i relaks, ale także niebezpieczeństwa. - Woda to jeden z żywiołów, którego jeszcze nikt nie okiełznał - mówi ratownik Sławomir Gicewicz i przypomina o podstawowych zasadach.
Najlepiej jest wybierać strzeżone plaże
Najlepiej jest wybierać strzeżone plażeFoto: Shutterstock.com/Dasha Petrenko
Posłuchaj
07'49 Sławomir Gicewicz z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o bezpieczeństwie nad wodą (Lato z Radiem/Jedynka)
więcej
Audio

Gość "Lata z Radiem" przekonywał, że do wody nie powinniśmy wskakiwać rozgrzani, bo grozi to szokiem termicznym, który może spowodować zatrzymanie akcji serca.

- Pamiętajmy też, by nie wchodzić do wody po posiłku, trzeba odczekać 30-40 minut - wyjaśniał. Zachęcał też, by kąpać się na plażach strzeżonych przez ratowników. - Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, gdzie może być płytkie dno lub pozostałości wodnych budowli. Nie pływajmy też w pobliżu portów, miejsc, gdzie wodowane są łodzie, w pobliżu mostów - tam mogą wystąpić wiry. Wypoczywając nad morzem, pamiętajmy o prądach wstecznych, które dla niektórych są nie do pokonania - podkreślał.

Co robić, gdy porwie nas taki prąd? Jak wydostać się z wiru wodnego? Jak sprawdzać pogodę podczas rejsu żeglarskiego i dlaczego nie powinno się cumować pod drzewami? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Sławomir Gicewicz (prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 11.20

mg/ag

PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
SPONSORZY:
PARTRONI MEDIALNI:
DZIAŁANIE REALIZOWANE POD HASŁEM: