LONDON 2017

Lekkoatletyczne MŚ 2017: osiem powodów do dumy. Biało-czerwone medale w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:08
Emocje po zakończonych w niedzielę lekkoatletycznych mistrzostwach świata opadają, nadszedł czas podsumowań. Biało-czerwoni mają po tej imprezie naprawdę dużo powodów do zadowolenia. Przypominamy, jak nasi reprezentanci zdobywali medale.
Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki
Paweł Fajdek i Wojciech NowickiFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Polskie Radio relacjonowało najważniejsze wydarzenia z Londynu. Każdego dnia na olimpijskim stadionie byli nasi wysłannicy - Cezary Gurjew, Rafał Bała i Tomasz Gorazdowski - dziennikarze radiowej Jedynki i Trójki.

Z okazji imprezy powstał też serwis Londyn 2017 na stronach portalu PolskieRadio.pl.

Czytaj dalej
stadion londyn 1200.jpg
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Londynie w Polskim Radiu

Przez ponad tydzień mogliśmy emocjonować się sportową rywalizacją na najwyższym poziomie. Polacy sięgnęli po 8 medali, pod względem ich ilości zajęli trzecie miejsce, jeśli chodzi o złota, byliśmy na pozycji ósmej, a w klasyfikacji punktowej na czwartej. Po raz pierwszy w historii zawodnicy wystąpili w 20 finałach.

Faworyci spisali się tak, jak na faworytów przystało, nasze medalowe nadzieje także nie zawiodły, możemy też doszukać się niespodzianki w postaci ostatniego niedzielnego medalu.

Brąz w sztafecie 4x400 metrów pań przewidywali chyba tylko najwięksi optymiści, ale nawet oni musieli jeszcze raz przemyśleć swoje oczekiwania w momencie, w którym poznali skład reprezentacji na finałowy bieg. Ostatecznie jednak ryzyko się opłaciło, a Polki przywiozły z Londynu medale, które zwieńczyły mistrzostwa.

Tu komplet największych naszych osiągnięć mistrzostw w Londynie, medale z relacjami Cezarego Gurjewa z radiowej Jedynki. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Kobiety

Skok wzwyż

1. Maria Lasitskene (Rosjanka pod neutralną flagą) 2,03
2. Julia Lewczenko (Ukraina) 2,01
3. Kamila Lićwinko (Polska) 1,99

Nie udało się przełamać zaklętej wysokości dwóch metrów, jednak Polka i tak wraca do domu z medalem. Polka była lekko rozczarowana, konkurs nie do końca przebiegł po jej myśli. To był jej czwarty start w mistrzostwach świata w karierze, najbardziej udany. Blisko podium była też dwa lata temu w Pekinie. Tam również skoczyła 1,99 m, ale wówczas dało jej to czwartą lokatę. 

Po zawodach podkreślała, że walczyła sama ze sobą i wyszła z tej walki zwycięsko. Ten medal ma dodać jej skrzydeł.

Posłuchaj
01:14 lićwinko gurjew.mp3 Cezary Gujrew komentuje skok Kamili Lićwinko na 199 centymetrów

 Rzut młotem

1. Anita Włodarczyk (Polska) 77,90 
2. Zheng Wang (Chiny) 75,94
3. Malwina Kopron (Polska) 74,76 

Mistrzyni nie zawiodła swoich fanów, wszystko poszło zgodnie z planem. To jednak nie był ostatni medal tego wieczoru dla naszych młociarek. Malwina Kopron podkreślała, że chce być czarnym koniem tych zawodów i zapowiedzi te zrealizowała. Pierwszy ważny sukces na dorosłej imprezie 22-latki to bardzo dobry prognostyk.

Czy w przyszłości rzuci wyzwanie koleżance z reprezentacji?

Posłuchaj
00:52 gurjew włodarczyk.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje rzut Anity Włodarczyk, który dał jej złoty medal na mistrzostwach świata w Londynie (Jedynka)

 Sztafeta 4x400 m

1. USA (Quanera Hayes, Allyson Felix, Shakima Wimbley, Phyllis Francis) 3.19,02
2. Wielka Brytania 3.25,00
3. Polska (Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska, Justyna Święty) 3.25,41

"Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana" - tak można w skrócie podsumować to, co wydarzyło się w finale 4x400 metrów.

Trener Aleksander Matusiński wystawił dwie zawodniczki, których nie zobaczyliśmy w eliminacjach, ale Justyna Święty i Aleksandra Gaworska idealnie wywiązały się ze swoich zadań i przyczyniły się do zdobycia brązowego medalu. 

Posłuchaj
01:53 sztafeta gurjew 4x400.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje finałowy bieg 4x400 metrów pań na mistrzostwach świata w Londynie (PR1)

Mężczyźni

Bieg na 800 metrów

1. Pierre-Ambroise Bosse (Francja) 1,44.67
2. Adam Kszczot (Polska) 1,44.95 
3. Kipyegon Bett (Kenia) 1,45.21

Pewny siebie, dla niektórych może nawet arogancki, ale znów potwierdził, że w biegu na 800 metrów jest w ścisłej światowej czołówce.

- Po półfinale już wiedziałem, że jestem w stanie realnie walczyć o podium. Do tego momentu tej pewności nie ma. Wtedy dopiero widać, jak wyglądają inni przeciwnicy, jak ja się czuję. To wszystko daje pewne przekonanie o tym, co można zrobić. Wyszło świetnie - skomentował.

Podkreślił też, że sukces w biegu na 800 m to dużo składowych. A brak choćby jednego procenta w każdym z nich powoduje, że ląduje się poza podium, a czasami nawet poza finałem.

- Tak wiele trzeba zrobić i tyle elementów połączyć, że właśnie dlatego to robi się takie trudne i dlatego niewielu się udaje. Nie da się tego podzielić. Wszystko ma znaczenie. Siła i sprint to typowa szybkość, to jeden z małych elementów. Można nie być super sprinterem, ale można osiągać super wyniki, ale jeżeli ma się szybkość, to można mieć taką końcówkę jak ja - powiedział.

Srebrny medal to niewątpliwie wielki sukces, ale sam Kszczot przyznawał, że mógł pokusić się o złoto. To tylko pokazuje olbrzymią ambicję.

Posłuchaj
00:41 gurjew kszczot londyn 8.8.2017.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje bieg po srebrny medal na 800 metrów w wykonaniu Adama Kszczota (Jedynka) 

Skok o tyczce

1. Sam Kendricks (USA) 5,95 
2. Piotr Lisek (Polska) 5,89 
3. Renaud Lavillenie (Francja) 5,89 

Tyczkarze przylecieli do Londynu w dobrej formie, jednak z problemami, bo już drugi raz w tym roku na lotnisku zostały zgubione ich tyczki. Lisek poradził sobie jednak mimo organizacyjnych zawirowań, a w finale dostarczył niesamowitych emocji. Miał duży kłopot z wysokością 5,65 metra, którą pokonał w swojej ostatniej próbie. Potem jednak włączył się do walki na całego. 

Sam Kendricks był tego dnia poza zasięgiem, ale srebro dla 24-latka to i tak rewelacyjny wynik. 

Posłuchaj
00:39 gurjew lisek 14.8.mp3 Cezary Gurjew relacjonuje srebrny medal Piotra Liska w Londynie (PR1)

Rzut młotem

1. Paweł Fajdek (Polska) 79,81
2. Walerij Pronkin (Rosjanin pod neutralną flagą) 78,16
3. Wojciech Nowicki (Polska) 78,03

Fajdek odczarował Londyn, gdzie nie popisał się przed laty na igrzyskach olimpijskich i sięgnął po swój trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw świata. Polski dominator zmiażdżył konkurencję, potwierdził, że nie ma sobie równych.

Potrafi mieć znakomite konkursy, ale też takie, gdzie funduje kibicom spore dawki adrenaliny. Tym razem nie ma wątpliwości, że wytrzymał presję.

Brąz wywalczył Wojciech Nowicki, powtarzając tym samym swój sukces z Pekinu.

Posłuchaj
00:57 gurjew londyn 11.8.mp3 Cezary Gujrew relacjonuje rzut Pawła Fajdka, który dał mu złoto mistrzostw świata w Londynie (Jedynka)

ps, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak