X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PR24 Portal

Setna rocznica odrodzenia polskiej archiwistyki. Uroczystości na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:00
"Archiwa to źródło pamięci o naszych dziejach. To zapis życia pokoleń Polaków, to wreszcie wartość instytucjonalna, fundament i źródło ciągłości suwerennej Rzeczpospolitej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej Gali Archiwisty na Zamku Królewskim. 
Wiceminister kultury Jarosław Sellin przemawia podczas uroczystości na Zamku Królewskim. Gala Archiwisty zainaugurowała obchody setnej rocznicy istnienia archiwów państwowych
Wiceminister kultury Jarosław Sellin przemawia podczas uroczystości na Zamku Królewskim. Gala Archiwisty zainaugurowała obchody setnej rocznicy istnienia archiwów państwowychFoto: PAP/Piotr Nowak

"Przed 100 laty 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret +O organizacji archiwów państwowych+ co było równoznaczne z odrodzeniem się narodowej archiwistyki. Wspominając dziś ten doniosły fakt pragnę wyrazić głęboką wdzięczność dla pokoleń polskich archiwistów, którzy niestrudzenie dbają o zachowanie archiwalnego dziedzictwa naszej ojczyzny" – podkreślił prezydent. 

Jak zaznaczył, archiwa to źródło pamięci o naszych dziejach. "To zapis życia pokoleń Polaków, to wreszcie wartość instytucjonalna, fundament i źródło ciągłości suwerennej Rzeczpospolitej. Zachowaniu tej pamięci służą państwo nieprzerwanie od 100 lat pełniąc funkcję administracyjną i naukową, gromadząc zasoby i je opracowując (… ) i upowszechniając zebraną w archiwach wiedzę" – zaakcentował Andrzej Duda. 

"Znaczenie tej pracy uświadamiamy sobie dopiero w czasie, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i budowy własnego, suwerennego państwa po 123 latach zaborów. To dzięki archiwalnym dokumentom możemy odtworzyć przebieg tamtych wydarzeń, lepiej zrozumieć intencje i zamysły ojców niepodległości oraz śledzić rozwój odrodzonej Polski (…) Wszystkim polskim archiwistom życzę satysfakcji ze służby Polsce oraz wszelkiej osobistej pomyślności" – dodał prezydent. 

Premier Mateusz Morawiecki, w swoim liście zaznaczył natomiast, że 100 lat temu nasi rodacy stanęli przed trudnym zadaniem odbudowy polskiej państwowości i instytucji. Podkreślił, że Archiwa były podstawą budowania tożsamości historycznej narodu. "Polska archiwistyka stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie (…) dzięki niej możemy czerpać ze skarbnicy wiedzy o naszej historii" – zaakcentował premier. 

Powaga państwa

Obceny na gali wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że Archiwa Państwowe podlegają Ministerstwu Kultury. - Muszę powiedzieć, że to wielka przyjemność opiekować się Archiwami Państwowymi, bo mamy do czynienia na co dzień, w związku z realizacją tych obowiązków z ludźmi kulturalnymi, wykształconymi, ludźmi, którzy są pełni pasji. Za to co robicie w Archiwach Państwowych (…) chciałbym bardzo serdecznie podziękować – mówił Sellin. 

Jak zaznaczył, 100 lat temu marszałek Józef Piłsudski zdecydował się na "Dekret o organizacji archiwów państwowych", ponieważ "to był po prostu wybitny państwowiec". - Powagi państwa nie można było budować także bez tego elementu, bez opieki nad archiwami, zwłaszcza w kraju, który przechodził takie hekatomby wojenne jak nasz, który był wymazany z mapy na 123 lata, którego zasoby były grabione i niszczone – powiedział wiceminister. 

- Zadaniem jakie marszałek w tym dekrecie archiwistom wyznaczył była także próba rewindykowania zasobów archiwalnych rozproszonych w świeci – podkreślił Sellin dodając, że minister kultury i wszyscy pracownicy ministerstwa "głęboko kłaniają się" przed dorobkiem i osiągnięciami archiwistów. 

Historia zbiorowego wysiłku

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński w skierowanym do zebranych liście podkreślił, że uroczystość stanowi okazją do przypomnienia historii zbiorowego wysiłku w odbudowę odradzającej się ojczyzny. "Wyrazem troski o zabezpieczenie dziedzictwa, ratowanie świadectw o państwowości oraz dóbr kultury był ów dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego" – zaakcentował. 

"W zasobach Archiwów Państwowych zapisana jest historia Polski oraz całego narodu (…) przechowywana i otoczona profesjonalną opieką jest ważnym źródłem wiedzy o przeszłości, a zarazem darem dla przyszłych pokoleń" – ocenił Kuchciński. 

Pamiątkowy znaczek

Podczas Gali zaprezentowano pamiątkowy znaczek pocztowy wyemitowany przez Pocztę Polską i dedykowaną monetę wybitą przez Narodowy Bank Polski. Premierę miała również jubileuszowa publikacja „Archiwa w Niepodległej 1919-2019: stulecie archiwów państwowych” wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim zasłużonym pracownikom Archiwów Państwowych w 100-lecie utworzenia państwowej sieci archiwalnej wręczono rzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, dokonała dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. 

Współcześnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 o zasięgu regionalnym, do których należy 39 oddziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury. Zasięg uzupełniają 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie, a do nich zalicza się Archiwum Główne Akt Dawnych przechowujące dokumenty wytworzone do 1918 r., Archiwum Akt Nowych gromadzące akta z czasów po 1918 roku oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe, gdzie użytkownicy znajdą materiały fotograficzne, filmy i nagrania dźwiękowe. Głównym celem każdego z tych archiwów jest gromadzenie, porządkowanie, konserwacja oraz udostępnianie zbiorów wszystkim zainteresowanym.

fc

Zobacz więcej na temat: POLSKA Andrzej Duda archiwum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak