X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PR24 Portal

Piotr Semka: rząd Jana Olszewskiego miał wrażliwość społeczną i nawiązywał do tradycji "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:59
– Jan Olszewski był jedynym politykiem, który przestrzegał przed tym, że tzw. plan Balcerowicza oznacza bardzo silną pauperyzację milionów ludzi, którzy wsparli "Solidarność" – powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy" wspominając zmarłego w piątek byłego premiera polskiego rządu. Piotr Zaremba powiedział, że Jan Olszewski "zawsze pozostał wewnętrznie wolny".
Audio
  • 8.02.19 Piotr Semka: „Mało kto wie, że Jan Olszewski brał udział w drużynach ochraniających drukarnie "Gazety Ludowej", wtedy jedynej gazety opozycyjnej (…)”.
  • 08.02.19 Piotr Zaremba o Janie Olszewskim
Przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski podczas IV Kongresu ROP w Warszawie
Przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski podczas IV Kongresu ROP w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Piotr Semka przypomniał, że Jan Olszewski zawsze podkreślał, iż "Solidarność" musiała być jednością. Jeżeli byłaby podzielona na różne związki, to "władza komunistyczna mogłaby ją koncertowo rozgrywać". W latach 1991-1992 Olszewski był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. – Wielu z nich, w czasach, gdy "obrzucano go błotem", milczało, a zawdzięczali mu bardzo wiele – zaznaczył Piotr Semka.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Lech Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

– Rząd Jana Olszewskiego reprezentował nurt podkreślający wagę niepodległości, mający wrażliwość społeczną i nawiązujący do tradycji "Solidarności". Jednak zupełnie zapomnianym okresem życia byłego premiera jest czas jego bardzo aktywnego zaangażowania w PSL Stanisława Mikołajczyka.  

– Przypomina mi to wizytę u pana Jana. Był już bardzo słaby, ale zrobił mi zaszczyt udzielenia wywiadu. Gdy opowiadał o tych czasach, to jego twarz rozjaśniła się i mogłem wyobrazić sobie młodego chłopaka, który czekał godzinami na Okęciu w czerwcu 1945 roku, by powitać powracającego z Londynu Mikołajczyka. Powiedział mi, że dwa razy w życiu poczuł siłę i jedność duchową tłumu. Pierwszy raz to było właśnie wtedy, a drugi, gdy Jan Paweł II przybył do Warszawy. Było to bardzo wzruszające – wspominał Piotr Semka.

Piotr Zaremba: Jan Olszewski zawsze pozstał wewnętrznie wolny

Piotr Zaremba, który dedykował Janowi Olszewskiemu swoją książkę "Zgliszcza", mówił, że były premier reprezentuje "modelowy życiorys polskiego inteligenta, który nigdy nie utracił niezależności myślenia, zawsze pozostał wewnętrznie wolny".

Dziennikarz i pisarz wspomniał też o prawniczym doświadczeniu Jana Olszewskiego i jego działalności na tym polu w PRL. - On prawną wiedzę wykorzystywał, żeby choć trochę poszerzyć szczelinę wolności w tym systemie - mówił Piotr Zaremba.

- Jego rząd jako pierwszy na mocną skalę zabiegał o akces do NATO i związki z EWG, późniejszą Unią Europejską. To się po latach ziściło - zaznaczył Piotr Zaremba. Dodał, że ten temat i kwestia lustracji, pozostały w polskiej polityce po rządach Jana Olszewskiego. Inną wymienioną przez publicystę zasługą gabinetu z lat 1991-92 była "obrona ludzi wykluczonych, którzy zostali pokrzywdzeni przez transformację".

Z Piotrem Semką rozmawiał Antoni Trzmiel. Z Piotrem Zarembą - Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 10.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: śmierć Jana Olszewskiego to rzecz trudna i bardzo przykra

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 10:56
– Nigdy nie straciłem szacunku dla pana Jana, bo był to człowiek szlachetny i uczciwy, który kierował się dobrem Polski – powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony i współpracownik zmarłego w piątek Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: Jan Olszewski traktował swoją działalność jako misję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:18
- Był człowiekiem, który działalność publiczną traktował jako misję, zadanie moralne, służbę Ojczyźnie. Nie chciał władzy dla władzy, chciał kierować rządem, który coś dobrego dla Polski zrobi - powiedział o Janie Olszewskim Jan Parys, który w rządzie zmarłego polityka pełnił rolę szefa MON.
rozwiń zwiń