X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PR24 Portal

Najsztub na "Marszu Tysiąca Tóg": sędziowie potrzebują poczucia wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 01:14
- Sędziowie potrzebują od nas poczucia, że staniemy za nimi murem, że zależy nam na ich niezależności - mówił Piotr Najsztub podczas "Marszu Tysiąca Tóg". Rozmowę z dziennikarzem zamieścił profil Video-KOD na Facebooku. W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.
Piotr Najsztub
Piotr NajsztubFoto: PAP/ Marcin Kaliński

"Marsz Tysiąca Tóg" odbywał się w sobotę w Warszawie. Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" demonstranci przeszli od Sądu Najwyższego pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych.

duda2 1200 pap.jpg
"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

"Ograniczenie niezawisłości sądów"

Jednym z uczestników zgromadzenia był dziennikarz Piotr Najsztub. – Jesteśmy tu dlatego, że partia PiS nie tylko chce przegłosować i podpisać ustawę, która w rzeczywisty sposób ogranicza niezawisłość sądów, ale też widzimy, że to już się dzieje - mówił Najsztub.

- Sędziowie, którzy mają słuszne wątpliwości i kierują pytania prawne nagle są odwoływani z delegacji, są zawieszeni w sądzeniu - ocenił dziennikarz w rozmowie z przedstawicielami profilu Video-KOD.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Obecność dziennikarza na proteście zauważył także polski europoseł, Patryk Jaki. "W końcu staruszka sama wtargnęła na pasy z zawrotną prędkością i potrąciła samochód celebryty" - napisał Jaki na Twitterze.

Wyrok uniewinniający w drugiej instancji

Małgorzata Gersdorf na proteście sędziów pap 1200
Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Jaki odniósł się w ten sposób do listopadowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie. Podtrzymał on wówczas wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Piotra Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.

Dziennikarz potrącił wtedy przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Piotr Najsztub nie odpowie za potrącenie 77-latki. Dziennikarz uniewinniony

Prokuratura oskarżyła go, że kierując bez prawa jazdy samochodem, który nie miał ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC, potrącił na pasach 77-letnią kobietę. Dziennikarz usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego, za co zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego grozi do 3 lat więzienia. Piotr Najsztub był trzeźwy.

Wniosek o kasację

Od wyroku Sądu Okręgowego odwołała się w styczniu b.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wniosła ona do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku ws. wypadku, który spowodował Piotr Najsztub.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Potrącił staruszkę na pasach. Prokuratura wniosła o kasację ws. uniewinnienia Najsztuba

Uznając, że sąd odwoławczy popełnił błędy co do oceny sądu I instancji, prokurator wniósł kasację i wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym Sądowi Okręgowemu w Warszawie.


TVP.Info, Facebook, PAP/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Król: wyrok ws. P. Najsztuba pokazuje problem z wymiarem sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:30
- Nadal nie potrafię sobie wyobrazić jak 77-letnia staruszka mogła gwałtownie wtargnąć na jezdnię i to w miejscu, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 40 km/h - powiedział publicysta Marek Król, komentując wyrok sądu ws. Piotra Najsztuba. Gościem "Debaty Dnia" był też dziennikarz Adam Buła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski (Solidarna Polska): sądy powinny traktować wszystkich obywateli jedną miarą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:30
- Dopóki nie będzie równości między tzw. celebrytami a obywatelami, dopóki sądy nie będą traktowały wszystkich jedną miarą, to nie będzie sprawiedliwości - powiedział poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. - Sądownictwo musi zostać zreformowane do końca - dodał.
rozwiń zwiń