X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PR24 Portal

Misjonarz o świętach na Madagaskarze: nie zatrzymujemy się na tym sielankowym dzieciątku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 10:31
- Na Madagaskarze mają Historię Świętą. Jest stworzenie Adama i Ewy, jest grzech, jest wąż. Potem jest przeskok do jasełek takich, jakie z Polski znamy. Nie zatrzymujemy się tylko na tym sielankowym małym dzieciątku. Jest sens głęboki - że Jezus Chrystus przyszedł po to, żeby nas wybawić od grzechu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Łukaszuk SDB, misjonarz na Madagaskarze.
Audio
  • Ks. Tomasz Łukaszuk o świętach na Madagaskarze ("Temat dnia / Gość PR24")
Życzenia od podopiecznych salezjańskich misjonarzy
Życzenia od podopiecznych salezjańskich misjonarzyFoto: Twitter.com / Misje Salezjanie

Boże Narodzenie kojarzy nam się z choinką, zimą, a także - chociaż ostatnie lata nas pod tym kątem nie rozpieszczają - ze śniegiem. Zupełnie inna sytuacja jest na półkuli południowej. Wiemy, że Święta w Australii oznaczają pływanie w morzu i temperatury przekraczające 40 stopni. A jak to wygląda na Madagaskarze?

mikolaj-1200-pap.jpg
Bałwany z piasku i "Cicha noc" przy sekwoi. W USA świętują na wiele sposobów

Święta na Madagaskarze

Gość Polskiego Radia 24 porównał najpierw zwyczaje polskie do tych, które zna z Madagaskaru. Podkreślił, że na afrykańskiej wyspie nie jest znana choinka, chociaż europejskie zwyczaje przeniknęły trochę także do Afryki, w związku z czym świąteczne drzewko też się pojawia.

- Zdarzały się dziwne sytuacje, że przyjeżdżam do wioski, a tam kawałek bananowca ustawiony, jakieś girlandy wokół tego. Oni wiedzą, że coś takiego jest. Ale to jest bardzo symboliczne. U nas dbamy o to bardzo - mówił ks. Tomasz Łukaszuk.

Historia święta

Jak podkreślił misjonarz, ze żłóbkiem spotkał się tylko raz, w jednym kościele, a generalnie w całym kraju ta tradycja nie jest kultywowana. Jest za to inna, popularna, którą - jak mówił - widział w każdym z trzech miejsc, w których mieszkał na Madagaskarze.

- To historia święta. Mają taki zwyczaj, że opowiadają nie tylko tę część, jak my mamy jasełka, że jest historia, jak Pan Jezus się rodzi. [U nich] jest historia Adama i Ewy. Jest stworzenie, potem stworzenie Adama i Ewy i jest grzech, jest wąż, który gdzieś tam się wije. Opowiadają historię, jak to było na początku. I potem jest taki przeskok do jasełek takich, jakie z Polski znamy - mówił kapłan.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wigilie Anny Polony

Podkreślił, że to ma głęboki sens teologiczny wiążący wydarzenia z raju z wydarzeniami z Betlejem. W ten sposób zarysowuje się wyraźnie historia zbawienia, która ma swoją ciągłość i związki przyczynowo-skutkowe.

- Nie zatrzymujemy się tylko na tym sielankowym małym dzieciątku, które sobie leży, mama się nim opiekuje i przychodzą jacyś pastuszkowie. Tylko jest sens głęboki - że Jezus Chrystus przyszedł po to, żeby nas wybawić od grzechu. To jest o wiele bardziej głębokie nawet pod względem teologicznym. Przypominamy sobie dlaczego świętujemy - zauważył ks. Tomasz Łukaszuk.

Na koniec audycji gość Polskiego Radia 24 zaśpiewał kolędę wprost z Madagaskaru.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Michał Walczyk
Gość: ks. Tomasz Łukaszuk (misjonarz na Madagaskarze)
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 09.07

PR24/jmo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 18:07
- Komercjalizacja świąt sprawia, że ulegamy iluzji i zakłamaniu. To paradoks, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Chrystus przychodzi po to, aby uporządkować ten nieporządek - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn, Rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów. Gościem audycji był także Damian Diaz, dziennikarz TVP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 14:15
- To jest niesamowite miejsce, niesamowita świątynia i ze zdumieniem skonstatowaliśmy, że jeszcze nigdy nikt nie zrobił tam realizacji koncertu telewizyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 muzyk i publicysta Jan Pospieszalski komentując koncert "Kolędy Pospieszalskich" nagrany na Litwie. Gościem "Rozmowy Kulturalnej" był także manager kultury Sławomir Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi: chodzi o to, żeby dać im iskierkę nadziei

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:09
Jak co roku w Teatrze Kamienica zorganizowana została wigilia dla bezdomnych. - Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń