Radio Chopin

Chopin w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Astronauci w podróż w kosmos wzięli ze sobą muzykę polskiego twórcy.
Audio
  • Space Concert. Jak Chopin poleciał w kosmos. (PR, 17.07.2017)
  • Aleksandra Grażyńska o filmie "Chopin - The Space Concert". Audycja Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film". (PR, 30.10.2014)
Grafika według portretu Fryderyka Chopina z XIX wieku
Grafika według portretu Fryderyka Chopina z XIX wiekuFoto: polona.pl/pixabay/domena publiczna

– Pomysł na film zrodził się dość dawno. Wszystko zaczęło się od wyprawy w kosmos dwóch astronautów polskiego pochodzenia, z którymi się przyjaźnię – opowiadał Adam Ustynowicz o genezie produkcji "Chopin - The Space Concert", w którym muzyce kompozytora towarzyszy widok Ziemi z jej orbity.

Jak przypominał gość Dwójki, George D. Zamka i Scott Edward Parazynski polecieli w kosmos w 2007 i uratowali program stacji orbitalnej. Po ich powrocie Adam Ustynowicz chciał nakręcić film o tej wyprawie, astronauci stwierdzili jednak, że niemożliwie jest prawdziwe oddanie tego, co przeżyli. Wówczas Adam Ustynowicz zaproponował, by w kolejną podróż w kosmos wzięli ze sobą aparat (by zrobić zdjęcia z orbity okołoziemskiej) oraz płytę z muzyką Chopina. Okazało się, że kompozycje polskiego twórcy - przygotowane specjalnie na tę okazję w radiowym studiu - doskonale współgrają z emocjami astronautów.

W audycji rozmawialiśmy nie tylko o powstaniu "Chopin - The Space Concert", lecz także o nowej wersji tego filmu.  By powstała, musiałem przejrzeć milion zdjęć  mówił Adam Ustynowicz.