X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Chopin w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Astronauci w podróż w kosmos wzięli ze sobą muzykę polskiego twórcy.
Audio
  • Space Concert. Jak Chopin poleciał w kosmos. (PR, 17.07.2017)
  • Aleksandra Grażyńska o filmie "Chopin - The Space Concert". Audycja Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film". (PR, 30.10.2014)
Grafika według portretu Fryderyka Chopina z XIX wieku
Grafika według portretu Fryderyka Chopina z XIX wiekuFoto: polona.pl/pixabay/domena publiczna

– Pomysł na film zrodził się dość dawno. Wszystko zaczęło się od wyprawy w kosmos dwóch astronautów polskiego pochodzenia, z którymi się przyjaźnię – opowiadał Adam Ustynowicz o genezie produkcji "Chopin - The Space Concert", w którym muzyce kompozytora towarzyszy widok Ziemi z jej orbity.

Jak przypominał gość Dwójki, George D. Zamka i Scott Edward Parazynski polecieli w kosmos w 2007 i uratowali program stacji orbitalnej. Po ich powrocie Adam Ustynowicz chciał nakręcić film o tej wyprawie, astronauci stwierdzili jednak, że niemożliwie jest prawdziwe oddanie tego, co przeżyli. Wówczas Adam Ustynowicz zaproponował, by w kolejną podróż w kosmos wzięli ze sobą aparat (by zrobić zdjęcia z orbity okołoziemskiej) oraz płytę z muzyką Chopina. Okazało się, że kompozycje polskiego twórcy - przygotowane specjalnie na tę okazję w radiowym studiu - doskonale współgrają z emocjami astronautów.

W audycji rozmawialiśmy nie tylko o powstaniu "Chopin - The Space Concert", lecz także o nowej wersji tego filmu.  By powstała, musiałem przejrzeć milion zdjęć  mówił Adam Ustynowicz.