X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Chopin w kinie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Powstało co najmniej 500 filmów z muzyką Chopina.
Audio
  • Prof. Iwona Sowińska o filmowej karierze muzyki Fryderyka Chopina. (PR, 26.02.2015)
Grafika na podstawie fotografii pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach wykonanej przez Henryka Poddębskiego
Grafika na podstawie fotografii pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach wykonanej przez Henryka PoddębskiegoFoto: polona.pl/domena publiczna

– Powstało co najmniej 500 filmów z muzyką Chopina – mówiła prof. Iwona Sowińska, autorka książki "Chopin idzie do kina".

Badaczka podkreśliła, że utwory polskiego kompozytora pojawiały się w kinach od początku epoki filmu dźwiękowego, a wiele dowodów wskazuje na to, że nawet wcześniej. Co ciekawe, zaledwie osiem z pięciuset zachowanych to biografie Chopina. Wśród pozostałych dominują melodramaty (Fryderyka Chopina nazywano przecież "muzykiem miłości"), ale nie brakuje też filmów wojennych.

Okazuje się także, że utwory kompozytora mogą zostać użyte w charakterze filmowej kpiny, w czym celował Andrzej Wajda.