X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Miłość na muralu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Obraz przedstawia George Sand wyznającą miłość Chopinowi.
Audio
  • "Chopin na blokowisku". Reportaż Małgorzaty Żerwe (PR, 2.11.2010)
Rekonstrukcja obrazu Eugnea Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka Chopina
Rekonstrukcja obrazu Eugène'a Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka ChopinaFoto: wikimedia/domena publiczna

Oryginał obrazu Delacroix (przyjaciela Chopina) nigdy nie został ukończony, a rozcięto go na dwie części, które jako osobne portrety Fryderyka i George znalazły się w różnych muzeach. Rozdzieleni w XIX wieku na obrazie Eugene'a Delacroix, w 2010 roku odnaleźli się na muralu w środku gdańskiego osiedla Zaspa. 

Odsłonięciu muralu - w październiku 2010 roku - towarzyszył koncert Gdańskiego Chóru Puzonów i gdańskiego karylionu mobilnego. Muzycy zagrali kilka największych dzieł artysty. Wszystkie okna były otwarte, mieszkańcy słuchali i oglądali z zaciekawieniem.

 To się zaczęło od wizerunków Wałęsy i papieża – mówiła mieszkanka Zaspy, przypominając pierwszy mural, który powstał na osiedlu w 1999 roku. Po kilku latach przerwy idea malowania Zaspy powróciła za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 a malarzem Piotrem Szwabe. Efektem było powołanie Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art.

Artyści przyznają, że nie zawsze mieszkańcy byli zadowoleni z ich obecności, szczególnie wtedy, gdy wiatr chlapał farbą na samochody. Po czasie gdańszczanie odnoszą się do murali z entuzjazmem.  Teraz jestem dumny, że tu mieszkam, z takim malowidłem na bloku – powiedział jeden z lokatorów.