Radio Chopin

Miłość na muralu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Obraz przedstawia George Sand wyznającą miłość Chopinowi.
Audio
  • "Chopin na blokowisku". Reportaż Małgorzaty Żerwe (PR, 2.11.2010)
Rekonstrukcja obrazu Eugnea Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka Chopina
Rekonstrukcja obrazu Eugène'a Delacroix przedstawiająca George Sand i Fryderyka ChopinaFoto: wikimedia/domena publiczna

Oryginał obrazu Delacroix (przyjaciela Chopina) nigdy nie został ukończony, a rozcięto go na dwie części, które jako osobne portrety Fryderyka i George znalazły się w różnych muzeach. Rozdzieleni w XIX wieku na obrazie Eugene'a Delacroix, w 2010 roku odnaleźli się na muralu w środku gdańskiego osiedla Zaspa. 

Odsłonięciu muralu - w październiku 2010 roku - towarzyszył koncert Gdańskiego Chóru Puzonów i gdańskiego karylionu mobilnego. Muzycy zagrali kilka największych dzieł artysty. Wszystkie okna były otwarte, mieszkańcy słuchali i oglądali z zaciekawieniem.

 To się zaczęło od wizerunków Wałęsy i papieża – mówiła mieszkanka Zaspy, przypominając pierwszy mural, który powstał na osiedlu w 1999 roku. Po kilku latach przerwy idea malowania Zaspy powróciła za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 a malarzem Piotrem Szwabe. Efektem było powołanie Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art.

Artyści przyznają, że nie zawsze mieszkańcy byli zadowoleni z ich obecności, szczególnie wtedy, gdy wiatr chlapał farbą na samochody. Po czasie gdańszczanie odnoszą się do murali z entuzjazmem.  Teraz jestem dumny, że tu mieszkam, z takim malowidłem na bloku – powiedział jeden z lokatorów.