Radio Chopin

Kate Liu: kiedyś miałam problem z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:30
Audio
  • Kate Liu: kiedyś miałam problem z Chopinem. (PR, 14.02.2016)
Kate Liu w Konkursie Chopinowskim zajęła trzecie miejsce, nasi słuchacze uznali ją za najlepszą pianistkę zawodów.
Kate Liu w Konkursie Chopinowskim zajęła trzecie miejsce, nasi słuchacze uznali ją za najlepszą pianistkę zawodów.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Nie umiałam trafnie uchwycić, o co w tej muzyce chodzi – wyznała na antenie Dwójki laureatka III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. - Jako dziecko nic nie wiedziałam o Chopinie. Dopiero kiedy znalazłam się w college’u, byłam w stanie dużo lepiej go zrozumieć. Na pewno przyczynił się do tego mój nauczyciel Robert McDonald – opowiadała Kate Liu.

Jak wspominała, w drugim roku nauki zaczęła pogłębiać swoją wiedzę o polskim kompozytorze: - Wiele o nim czytałam, o jego życiu, o tym, czego w nim doświadczał. Myślę, że to była najlepsza lekcja, jaką wtedy odebrałam.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy, w której również o tym, że Polacy to połowa znajomych Kate Liu na Facebooku, o niezwykłym spotkaniu w Japonii z Kristianem Zimermanem, o przeprowadzce artystki z Singapuru do Chicago czy też o poczuciu wolności, jakie można odnaleźć w muzyce Fryderyka Chopina. W audycji usłyszeliśmy również nagrania z najnowszej płyty Kate Liu z jej konkursowymi wykonaniami, który wydał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.