Radio Chopin

Yundi Li: fortepian to jedna z dróg do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:30
Audio
Yundi Li był pierwszym pianistą, który w 2000 roku, po piętnastu latach przerwy, uzyskał pierwszą nagrodę  w poprzednich dwóch edycjach Konkursu Chopinowskiego jury przyznawało jako najwyższe drugie nagrody
Yundi Li był pierwszym pianistą, który w 2000 roku, po piętnastu latach przerwy, uzyskał pierwszą nagrodę – w poprzednich dwóch edycjach Konkursu Chopinowskiego jury przyznawało jako najwyższe drugie nagrodyFoto: PAP/A. Rybczyński

- Chiny przeżywają fortepianowy boom. Około 50 milionów Chińczyków uczy się gry na tym instrumencie. Zapotrzebowanie na muzykę jest ogromne - mówił w Dwójce zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2000 roku.

Yundi Li to obok Lang Langa jeden z najpopularniejszych chińskich pianistów. Muzyk w rozmowie z Barbarą Schabowską opowiadał w Polskim Radiu, że z optymizmem patrzy na przyszłość muzyki i gry na fortepianie w jego kraju.

- W Chinach coraz więcej rodziców myśli o dobrym wykształceniu swoich dzieci. Nauka gry działa stymulująco na człowieka. W przypadku najmłodszych kontakt z muzyką jest gwarancją tego, że ich dojrzałe życie będzie ciekawsze - podkreślał.

Yundi Li wyjaśniał także, dlaczego Chopin cieszy się dużą popularnością w Chinach oraz tłumaczył, na jakie aspekty zwracał uwagę jako juror Konkursu Chopinowskiego.

O Yundim Li rozmawialiśmy także z Piotrem Rzeczyckim, dyrektorem działu muzyki klasycznej Universal Music Polska.