Radio Chopin

Garrick Ohlsson: z muzyką Chopina jest jak ze sportem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 09:00
Audio
  • Z Garrickiem Ohlssonem rozmawia Milena Gąsienica. (PR, 30.08.2017)
  • Z Grzegorzem Nowakiem, dyrygentem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, rozmawia Anna Skulska. (PR, 31.08.2017)
Garrick Ohlsson
Garrick Ohlsson Foto: Paul Body/archiwum NIFC

- Żeby wystartować w dziesięcioboju, trzeba wcześniej odbyć mnóstwo różnych treningów. Żeby grać Chopina, należy doskonalić się w innych rodzajach muzyki, grać i Bacha, i Mozarta, i Beethovena - podkreślał Garrick Ohlsson, który wystąpił w koncercie finałowym Festiwalu "Chopin i jego Europa".

- Wydaje mi się, że odczuwałem coś w rodzaju przyciągania, może pokrewieństwa dusz - mówił słynny amerykański pianista o początkach swojej przygody z muzyką Chopina. Jak przyznał, jego nauczyciele wyczuli to pokrewieństwo i zachęcali go do zmierzenia się z repertuarem genialnego Polaka. - Pamiętam choćby Rosinę Lhevinne, wspaniałą nauczycielkę z Julliard School, która powiedziała: "Mój drogi, ty jestem urodzonym pianistą chopinowskim!". Nie wiem, na jakiej podstawie to wyczuła, ale twierdziła, że to rzadki dar - opowiadał.

Jak zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1970 roku wspomina swój start w warszawskich zmaganiach? Co łączy kompozycje Chopina i Szymanowskiego, które Garrick Ohlsson zestawił na swoim środowym koncercie? I czy poza muzyką Chopina jest jeszcze jakiś styl, w którym odnajduje się szczególnie dobrze?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Garrickiem Ohlssonem, a także z dyrygentem Grzegorzem Nowakiem, który poprowadził podczas finałowego koncertu "Chopina i jego Europy" Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.