X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Andreas Staier: mazurki są polem do eksperymentów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:00
Audio
  • Co łączy Schuberta z Chopinem, a Bacha z Haendlem? Rozmowa z Andreasem Staierem. (PR, 19.08.2017)
Andreas Staier
Andreas StaierFoto: Josep Molina / mat. pras.

– Pokusiłbym się o stwierdzenie, że mazurki są pewnym polem do eksperymentów dla kompozytora. Dlatego tak fascynują mnie te utwory – mówił Andreas Staier w przerwie swojego występu na festiwalu "Chopin i jego Europa".

Mistrz klawesynu i historycznego fortepianu zaprezentował w Warszawie program złożony z dzieł Bacha, Mozarta, Schuberta i oczywiście Chopina. Pianista zagrał Mazurki op. 17 oraz Mazurki op. 24, które do tej pory grywał prywatnie, "tak dla siebie". 

– W pewnym momencie uznałem, że jednak wybiorę się na małą turystyczną wyprawę właśnie w kierunku mazurków i wykonam je publicznie – powiedział.

Andreas Staier zwrócił uwagę nie tylko na skondensowaną formę mazurków i zawarty w nich "narodowy pierwiastek skryty pod pewną warstwą intymności", lecz także na śmiałość tych kompozycji. – Niektóre z nich brzmią tak, jakby nie miały ani początku, ani końca. Tak jest w przypadku Mazurka a-moll z opusu 17, jednego z moich ulubionych utworów Chopina – zauważył.

Pianista mówił także o innych wykonywanych podczas koncertu dziełach, o tym, co łączy Schuberta z Chopinem, a Bacha z Haendlem, oraz tłumaczył, dlaczego nie wyobraża sobie siebie wykonującego Koncerty Rachmaninowa.