Radio Chopin

Denis Kożuchin: Chopina łatwo zniszczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 16:00
Audio
  • Jak grać Chopina? Z pianistą Denisem Kożuchinem rozmawia Róża Światczyńska. (PR, 11.08.2016)
Denis Kożuchin urodził się w Niżnym Nowgorodzie (Rosja) w 1986 r. w rodzinie muzyków
Denis Kożuchin urodził się w Niżnym Nowgorodzie (Rosja) w 1986 r. w rodzinie muzykówFoto: Felix Broede/materiały prasowe

- Granie Chopina jest dla mnie jak dotknięcie czegoś tak czystego, że boisz się to zbrukać czy zrujnować - mówił w Dwójce rosyjski pianista, uczestnik tegorocznego festiwalu w Dusznikach-Zdroju.

Denis Kożuchin podkreślał w rozmowie z Różą Światczyńską, że muzyka Chopina jest tak naturalna i autentyczna, że aby ją właściwie oddać, trzeba zapomnieć o własnym istnieniu. - To muzyka, która całkowicie Cię pochłania, i to jest w niej najtrudniejsze.

Co ciekawie, pianista, jako jeden z nielicznych na festiwalu chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, zrezygnował z wykonywania utworów polskiego kompozytora. - Grałem go w 2011 roku - całkiem sporo - obie sonaty, komplet Preludiów i naprawdę kocham Chopina, ale jestem teraz w takim, a nie innym momencie mojego życia artystycznego.

Denis Kożuchin wyjaśniał też, dlaczego nie lubi określenia "rosyjski pianista" i zapowiadał zmiany w życiu zawodowym i prywatnym.