Radio Chopin

Nikolai Lugansky: mówisz fortepian, myślisz Chopin

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:30
Audio
  • Nikolai Lugansky o Chopinie w rozmowie z Barbarą Schabowską (PR, 16.08.2015)
Dla Nikolaja Luganskiego to już piąta wizyta na festiwalu Chopin i jego Europa. Wcześniej pianista gościł w latach 2005, 2009, 2010 i 2013 r.
Dla Nikolaja Luganskiego to już piąta wizyta na festiwalu "Chopin i jego Europa". Wcześniej pianista gościł w latach 2005, 2009, 2010 i 2013 r.Foto: PAP/Kurov Alexander

- Nie ma drugiego takiego kompozytora, wywołującego równie mocne skojarzenie. Owszem, myśląc o Paganinim, widzimy od razu skrzypce, ale on wciąż nie był tak genialny jak Chopin - mówił w Dwójce rosyjski pianista.

Nikolai Lugansky dwoma koncertami fortepianowymi Chopina zainaugurował tegoroczny festiwal "Chopin i jego Europa". W rozmowie z Barbarą Schabowską opowiadał, że to właśnie polski kompozytor wprowadził go do świata muzyki. - Musiałem mieć 5-6 lat, gdy po raz pierwszy zetknąłem się z walcami i chyba balladami Chopina. Zrozumiałem, że muzyka jest nie tylko szeregiem dźwięków, ale wiążę się z ogromnymi emocjami i wpływa na stan duszy - opowiadał.

Muzyk zauważał, że jest tylko kilku pianistów na świecie, którzy przyznają się, że nie grają Chopina. Jego zdaniem, nie wynika to z faktu, że nie lubią utworów Polaka, choć niektórzy z nich tak twierdzą.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin