X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Nikolai Lugansky: mówisz fortepian, myślisz Chopin

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:30
Audio
  • Nikolai Lugansky o Chopinie w rozmowie z Barbarą Schabowską (PR, 16.08.2015)
Dla Nikolaja Luganskiego to już piąta wizyta na festiwalu Chopin i jego Europa. Wcześniej pianista gościł w latach 2005, 2009, 2010 i 2013 r.
Dla Nikolaja Luganskiego to już piąta wizyta na festiwalu "Chopin i jego Europa". Wcześniej pianista gościł w latach 2005, 2009, 2010 i 2013 r.Foto: PAP/Kurov Alexander

- Nie ma drugiego takiego kompozytora, wywołującego równie mocne skojarzenie. Owszem, myśląc o Paganinim, widzimy od razu skrzypce, ale on wciąż nie był tak genialny jak Chopin - mówił w Dwójce rosyjski pianista.

Nikolai Lugansky dwoma koncertami fortepianowymi Chopina zainaugurował tegoroczny festiwal "Chopin i jego Europa". W rozmowie z Barbarą Schabowską opowiadał, że to właśnie polski kompozytor wprowadził go do świata muzyki. - Musiałem mieć 5-6 lat, gdy po raz pierwszy zetknąłem się z walcami i chyba balladami Chopina. Zrozumiałem, że muzyka jest nie tylko szeregiem dźwięków, ale wiążę się z ogromnymi emocjami i wpływa na stan duszy - opowiadał.

Muzyk zauważał, że jest tylko kilku pianistów na świecie, którzy przyznają się, że nie grają Chopina. Jego zdaniem, nie wynika to z faktu, że nie lubią utworów Polaka, choć niektórzy z nich tak twierdzą.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin