Radio Chopin

Dejan Lazić: Chopin to nowoczesny Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
Audio
  • Z Dejanem Lazićem rozmawia Piotr Wojciechowski. (PR,15.08.2014)
Dejan Lazić, chorwacki pianista
Dejan Lazić, chorwacki pianistaFoto: mat. prasowe

– Fryderyk Chopin myślał o sobie jako o Polaku, ale także jako o Europejczyku i muzyku. Jego twórczość jest wyjątkowo międzynarodowa – podkreślał w Dwójce Dejan Lazić. Chorwacki pianista wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".

W rozmowie z Piotrem Wojciechowskim chorwacki pianista dzielił się swoimi wrażeniami związanymi z warszawskim występem, opowiadał również o swoim Chopinie.

– Sam tworzę muzykę i w pewnym stopniu mogę odnieść siebie do fenomenu pianisty, który komponuje i kompozytora, który wykonuje utwory – coś, co zaczęło zanikać po II wojnie światowej. Żyjemy w wyspecjalizowanym świecie i to nie tylko pośród wykonawców. Zaczęli pojawiać się pianiści-znawcy muzyki Bacha, interpretatorzy Beethovena. Niczego złego w tym nie ma, ale wydaje mi się, że przy Chopinie potrzebne jest coś więcej – mówił Dejan Lazić.

Jak grać koncerty fortepianowe Chopina? Jak powstaje seria płyt "Liasons", na których Dejan Lazić wykonuje utwory dwóch wybranych przez siebie kompozytorów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

jp