X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Julianna Awdiejewa: próbuję rozszyfrować Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:30
Audio
  • Rozmowa z Julianną Awdiejewą, zwyciężczynią XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. (PR, 30.08.2012)
Julianna Awdiejewa
Julianna AwdiejewaFoto: Harald Hoffman/NIFC

W październiku 2010 roku Julianna Awdiejewa zdobyła I nagrodę XVI Międzynarodowego Konkursu Fryderyka Chopina oraz nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonie sonaty Chopina. Awdiejewa, artystka festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2012 roku, opowiadała w Dwójce o swoim spotkaniu z muzyką genialnego kompozytora.

Pianistka po raz pierwszy zagrała w Warszawie na fortepianie historycznym i to w roli solistki w Koncertach fortepianowych patrona Konkursu. W tym roku mamy kolejną okazję usłyszeć artystkę grającą właśnie na instrumencie z epoki. – Mimo że możliwości technicznych współczesnych instrumentów nie da porównać z możliwościami Erarda, gra na instrumencie historycznym jest dla mnie zawsze interesującym przeżyciem – mówiła w rozmowie z Klaudią Baranowską.

Julianna Awdiejewa opowiadała również o swoim spotkaniu z muzyką Fryderyka Chopina. – Ważne było dla mnie zbliżenie się do jego świata, poznanie okoliczności powstania dzieł, specyficznej atmosfery czasów, w których żył Chopin – podkreślała. – Najważniejszą natomiast kwestią jest próba rozszyfrowania jego zamysłów i intencji zapisanych w nutach, w tych jedynych wskazówkach, jakie zostawił.

Jak Julianna Awdiejewa wspomina swój ubiegłoroczny występ na festiwalu i czy od tamtego czasu częstej gra na instrumentach z epoki? Czy postrzeganie muzyki Chopina zmieniło się u niej od czasów Konkursu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.