Radio Chopin

Julianna Awdiejewa: próbuję rozszyfrować Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:30
Audio
  • Rozmowa z Julianną Awdiejewą, zwyciężczynią XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. (PR, 30.08.2012)
Julianna Awdiejewa
Julianna AwdiejewaFoto: Harald Hoffman/NIFC

W październiku 2010 roku Julianna Awdiejewa zdobyła I nagrodę XVI Międzynarodowego Konkursu Fryderyka Chopina oraz nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonie sonaty Chopina. Awdiejewa, artystka festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2012 roku, opowiadała w Dwójce o swoim spotkaniu z muzyką genialnego kompozytora.

Pianistka po raz pierwszy zagrała w Warszawie na fortepianie historycznym i to w roli solistki w Koncertach fortepianowych patrona Konkursu. W tym roku mamy kolejną okazję usłyszeć artystkę grającą właśnie na instrumencie z epoki. – Mimo że możliwości technicznych współczesnych instrumentów nie da porównać z możliwościami Erarda, gra na instrumencie historycznym jest dla mnie zawsze interesującym przeżyciem – mówiła w rozmowie z Klaudią Baranowską.

Julianna Awdiejewa opowiadała również o swoim spotkaniu z muzyką Fryderyka Chopina. – Ważne było dla mnie zbliżenie się do jego świata, poznanie okoliczności powstania dzieł, specyficznej atmosfery czasów, w których żył Chopin – podkreślała. – Najważniejszą natomiast kwestią jest próba rozszyfrowania jego zamysłów i intencji zapisanych w nutach, w tych jedynych wskazówkach, jakie zostawił.

Jak Julianna Awdiejewa wspomina swój ubiegłoroczny występ na festiwalu i czy od tamtego czasu częstej gra na instrumentach z epoki? Czy postrzeganie muzyki Chopina zmieniło się u niej od czasów Konkursu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.