X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1949 i 1955

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 22:30
Polska vs ZSRR. Powojenne Konkursy Chopinowskie.
Audio
  • Józef Kański wspomina Konkursy Chopinowskie z 1949 i 1955 roku (PR)
Bella Dawidowicz, laureatka - ex aequo z  Haliną Czerny-Stefańską - IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina
Bella Dawidowicz, laureatka - ex aequo z Haliną Czerny-Stefańską - IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka ChopinaFoto: PAP/CAF

– Na IV Konkursie z 1949 roku dało się wyczuć obecność żelaznej kurtyny. Rywalizacja rozegrała się między krajami demokracji ludowej i zaledwie kilkoma pianistami spoza nich – wspominał Józef Kański.

Znalazło to zresztą odzwierciedlenie w rozdziale nagród - I nagrodę ex aequo zdobyły wtedy Polka Halina Czerny-Stefańska oraz Rosjanka Bella Dawidowicz. Te dwie nacje wyróżniały się także na kolejnym V Konkursie z 1955 roku, na którym tryumfował Adam Harasiewicz, wyprzedzając Vladimira Aszkenazego.

Największe zaskoczenie zgotował jednak warszawskiej publiczności zdobywca III nagrody - Chińczyk Fou Ts'ong, prezentując umiejętności, jakich nikt nie spodziewał się u przedstawiciela tej narodowości.