X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1970

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:45
Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich.
Audio
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 1. (PR)
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 2. (PR)
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych i zarazem niedocenionych pianistów wspominał w nagraniu archiwalnym muzykolog i krytyk muzyczny Józef Kański.

Jednym z nich był Amerykanin Jeffrey Swann, który uczestniczył w VIII Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. – Jeszcze wcześniej, na VI Konkursie wystąpił bardzo oryginalnie grający Michel Block, który nie znalazł uznania w oczach jurorów i nagrody nie dostał – opowiadał Józef Kański.

Wielkie emocje towarzyszyły także VII Konkursowi Chopinowskiemu. W 1965 roku pierwsza nagroda po raz pierwszy powędrowała za ocean. Zdobyła ją argentyńska pianistka Martha Argerich, której występom towarzyszyła jednak duża doza wściekłości. A wielki przegrany tamtej edycji? – Arthur Moreira Lima w odczuciu wielu osób był równorzędnym rywalem Argerich. Otrzymał - na szczęście - drugą nagrodę. Gdyby otrzymał pierwszą, byłoby nieszczęście – mówił Józef Kański.

Wśród wielkich przegranych była także pewna Polka...