Radio Chopin

1970

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:45
Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich.
Audio
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 1. (PR)
  • Józef Kański o wielkich przegranych Konkursów Chopinowskich - cz. 2. (PR)
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański
Podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Brazylijczyk Arthur Moreira Lima (pierwszy z lewej) przegrał z argentyńską pianistką Marthą Argerich (druga z prawej). Lima nie spodziewał się nawet, że dojdzie do finału - wspomina Józef Kański Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych i zarazem niedocenionych pianistów wspominał w nagraniu archiwalnym muzykolog i krytyk muzyczny Józef Kański.

Jednym z nich był Amerykanin Jeffrey Swann, który uczestniczył w VIII Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. – Jeszcze wcześniej, na VI Konkursie wystąpił bardzo oryginalnie grający Michel Block, który nie znalazł uznania w oczach jurorów i nagrody nie dostał – opowiadał Józef Kański.

Wielkie emocje towarzyszyły także VII Konkursowi Chopinowskiemu. W 1965 roku pierwsza nagroda po raz pierwszy powędrowała za ocean. Zdobyła ją argentyńska pianistka Martha Argerich, której występom towarzyszyła jednak duża doza wściekłości. A wielki przegrany tamtej edycji? – Arthur Moreira Lima w odczuciu wielu osób był równorzędnym rywalem Argerich. Otrzymał - na szczęście - drugą nagrodę. Gdyby otrzymał pierwszą, byłoby nieszczęście – mówił Józef Kański.

Wśród wielkich przegranych była także pewna Polka...