X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1985 i 1990

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:15
Przełom epok, jeszcze w cieniu żelaznej kurtyny.
Audio
  • Stanisław Dybowski opowiada o XI i XII Konkursie Chopinowskim (PR)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)Foto: PAP/CAF - Zbigniew Matuszewski

Jedenasty Konkurs Chopinowski odbywał się jeszcze w cieniu żelaznej kurtyny, dwunasty już po zmianie ustroju. Oba wydarzenia wspominał muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski.

W październiku 1985 roku konkursowe jury kierowało się politycznym kluczem. Zwyciężył przedstawiciel ZSRR Stanisław Bunin. Jednak zarówno on, jak i większość pozostałych laureatów nie mogło pochwalić się potem znaczącymi osiągnięciami. Wyjątkiem jest zdobywca trzeciej nagrody, Polak Krzysztof Jabłoński. – To znakomity pianista, do dzisiaj z powodzeniem koncertujący i prowadzący kursy mistrzowskie na całym świecie – mówił Stanisław Dybowski.

Muzykolog opowiadał też, że kilka lat temu Stanisław Bunin tłumaczył mu, dlaczego tak mało słyszy się o nim we współczesnej pianistyce. Wspominał też kolejny konkurs w 1990 roku, gdy nie przyznano pierwszej nagrody, choć obrady jury były dość gwałtowne.