Radio Chopin

Rafał Blechacz

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:01
Zwycięzca w 2005 roku.
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada o koncertach, nowej płycie i swoich marzeniach. (PR, 17.12.2012)
Rafał Blechacz
Rafał BlechaczFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Urodzony 30 czerwca 1985 w Nakle nad Notecią zdobywca I nagrody oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, sonaty i koncertu XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywca I nagrody w V Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu (2003). Złoty Medal na Konkursie Chopinowskim otworzył artyście drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena).

Pierwsza jego płyta z preludiami Fryderyka Chopina uzyskała status platynowej oraz została wyróżniona wieloma nagrodami – m.in. niemiecką Echo Klassik i francuską Diapason D’or, ostatnie zaś nagranie artysty z 2013 roku, prezentujące siedem polonezów Chopina, zdobyło status złotej płyty. W styczniu 2014 w Nowym Jorku Rafał Blechacz został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore 2014.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016