Radio Chopin

Nelson Goerner

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:03
Wyróżnienie w 1995 roku. I nagrody nie przyznano.
Audio
  • Nelson Goerner: w 1986 roku jako pierwszy zagrałem dla Marthy Argerich. (PR, 31.08.2017)
  • Nelson Goerner: "Chopin i jego Europa" daje nam "prace domowe". (PR, 29.08.2014)
  • Z Nelsonem Goernerem rozmawia Klaudia Baranowska. (PR, 23.08.20111)
  • Nelson Goerner o Koncercie fortepianowym a-moll op. 17, wykonanym na inauguracji 17. Konkursu Chopinowskiego. (PR, 1.10.2015)
  • Jurorzy 17. Konkursu Chopinowskiego: Nelson Goerner. (PR, 12.10.2015)
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Laureaci XIII Konkursu Chopinowskiego łatwo dali o sobie zapomnieć. Po latach największym talentem okazał się zdobywca jednego z wyróżnień - urodzony w San Pedro w 1969 roku Nelson Goerner, jeden z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia.

Potwierdzeniem pozycji tego doskonałego solisty i kameralisty był udział w pracach jury Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.

Nelson Goerner studiował w Konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione. Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Buenos Aires (1986) i konkursu pianistycznego w Genewie (1990). Dzięki Marcie Argerich otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino – oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Marii Tipo, 1990). Występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk.

Wśród solistów i zespołów, z którymi współpracuje jako kameralista, są m.in. Janine Jansen, Julian Rachlin, Steven Isserlis, Gary Hoffman, Vadim Repin, Sophie Koch i Takács Quartet. Artysta występuje również w repertuarze na dwa fortepiany z Marthą Argerich, Alexandrem Rabinovichem oraz ze swoją żoną, Rusudan Alavidze. Regularnie koncertuje w ramach słynnych londyńskich serii promenadowych "BBC Proms", jest też stałym gościem organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina festiwali "Chopin i jego Europa". Jako jeden z nielicznych wirtuozów Nelson Goerner wykonuje w jednym programie oba koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa.

Na płytach utrwalił m.in. utwory Rachmaninowa (II Sonata i Etiudes-Tableaux), Liszta (12 Études d’exécution transcendante) oraz Busoniego. W dyskografii artysty znajduje się również płyta DVD z kompozycjami Beethovena i Chopina zarejestrowana podczas festiwalu w Verbier. Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Goerner dokonał szeregu nagrań m.in. na instrumentach historycznych w ramach serii "The Real Chopin" za które otrzymał Diapason d’Or. W przygotowaniu są również utwory kameralne Józefa Krogulskiego i Józefa Nowakowskiego.

Artysta w roku 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016


Orlen - Mecenas Kultury