X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Nelson Goerner

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:03
Wyróżnienie w 1995 roku. I nagrody nie przyznano.
Audio
  • Nelson Goerner: w 1986 roku jako pierwszy zagrałem dla Marthy Argerich. (PR, 31.08.2017)
  • Nelson Goerner: "Chopin i jego Europa" daje nam "prace domowe". (PR, 29.08.2014)
  • Z Nelsonem Goernerem rozmawia Klaudia Baranowska. (PR, 23.08.20111)
  • Nelson Goerner o Koncercie fortepianowym a-moll op. 17, wykonanym na inauguracji 17. Konkursu Chopinowskiego. (PR, 1.10.2015)
  • Jurorzy 17. Konkursu Chopinowskiego: Nelson Goerner. (PR, 12.10.2015)
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Laureaci XIII Konkursu Chopinowskiego łatwo dali o sobie zapomnieć. Po latach największym talentem okazał się zdobywca jednego z wyróżnień - urodzony w San Pedro w 1969 roku Nelson Goerner, jeden z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia.

Potwierdzeniem pozycji tego doskonałego solisty i kameralisty był udział w pracach jury Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.

Nelson Goerner studiował w Konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione. Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Buenos Aires (1986) i konkursu pianistycznego w Genewie (1990). Dzięki Marcie Argerich otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino – oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Marii Tipo, 1990). Występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk.

Wśród solistów i zespołów, z którymi współpracuje jako kameralista, są m.in. Janine Jansen, Julian Rachlin, Steven Isserlis, Gary Hoffman, Vadim Repin, Sophie Koch i Takács Quartet. Artysta występuje również w repertuarze na dwa fortepiany z Marthą Argerich, Alexandrem Rabinovichem oraz ze swoją żoną, Rusudan Alavidze. Regularnie koncertuje w ramach słynnych londyńskich serii promenadowych "BBC Proms", jest też stałym gościem organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina festiwali "Chopin i jego Europa". Jako jeden z nielicznych wirtuozów Nelson Goerner wykonuje w jednym programie oba koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa.

Na płytach utrwalił m.in. utwory Rachmaninowa (II Sonata i Etiudes-Tableaux), Liszta (12 Études d’exécution transcendante) oraz Busoniego. W dyskografii artysty znajduje się również płyta DVD z kompozycjami Beethovena i Chopina zarejestrowana podczas festiwalu w Verbier. Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Goerner dokonał szeregu nagrań m.in. na instrumentach historycznych w ramach serii "The Real Chopin" za które otrzymał Diapason d’Or. W przygotowaniu są również utwory kameralne Józefa Krogulskiego i Józefa Nowakowskiego.

Artysta w roku 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016