Radio Chopin

Dang Thai Son

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:06
Zwycięzca w 1980 roku.
Audio
  • Dang Thai Son. "Pianista, którego kochał Chopin". (PR, 9.08.2015)
  • Jurorzy 17. Konkursu Chopinowskiego: Dang Thai Son. (PR, 28.09.2015)
Dang Thai Son
Dang Thai SonFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Urodzony 2 lipca 1958 w Hanoi pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrody specjalne za mazurki, poloneza i koncert.

Nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Dang Thai Son podzielił się z Ewą Pobłocką (V miejsce ex aequo z Japonką Akiko Ebi), zaś Nagrodą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza i Nagrodą Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertuz Tatianą Shebanovą (ZSRR, II miejsce)

Wietnamski pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów, początkowo uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem swojej matki, następnie kontynuował edukację muzyczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Władimira Natansona i Dymitra Baszkirowa. Występuje z najwybitniejszymi zespołami i dyrygentami w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Uczestniczył w historycznych wydarzeniach artystycznych, m.in. w wielkim koncercie japońskiej telewizji państwowej NHK wraz z Kathleen Battle, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem (1995), ostatnim festiwalu Isaaka Sterna w Miyazaki (2001), czy wielkim koncercie galowym z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (2010). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2005, 2006, 2008, 2010, 2014). W 2015 r. wystąpił w ramach Festiwalu z Philharmonia Orchestra pod dyr. Vladimira Ashkenazy’ego, wykonując Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego.

Obecnie Dang Thai Son wykłada na Uniwersytecie w Montrealu jako gościnny profesor. Jest również jurorem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Clary Haskil w Szwajcarii, Sergiusza Rachmaninowa i Światosława Richtera w Rosji, Chopinowskiego w Polsce, Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Artysta dokonał wielu nagrań dla takich wytwórni jak: Deutsche Grammophon, CBS Sony i Victor JVC. Jego płyta z koncertami Chopina nagrana z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyr. Fransa Brüggena, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, uzyskała status platynowej płyty.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016