X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Dang Thai Son

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:06
Zwycięzca w 1980 roku.
Audio
  • Dang Thai Son. "Pianista, którego kochał Chopin". (PR, 9.08.2015)
  • Jurorzy 17. Konkursu Chopinowskiego: Dang Thai Son. (PR, 28.09.2015)
Dang Thai Son
Dang Thai SonFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Urodzony 2 lipca 1958 w Hanoi pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrody specjalne za mazurki, poloneza i koncert.

Nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Dang Thai Son podzielił się z Ewą Pobłocką (V miejsce ex aequo z Japonką Akiko Ebi), zaś Nagrodą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza i Nagrodą Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertuz Tatianą Shebanovą (ZSRR, II miejsce)

Wietnamski pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów, początkowo uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem swojej matki, następnie kontynuował edukację muzyczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Władimira Natansona i Dymitra Baszkirowa. Występuje z najwybitniejszymi zespołami i dyrygentami w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Uczestniczył w historycznych wydarzeniach artystycznych, m.in. w wielkim koncercie japońskiej telewizji państwowej NHK wraz z Kathleen Battle, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem (1995), ostatnim festiwalu Isaaka Sterna w Miyazaki (2001), czy wielkim koncercie galowym z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (2010). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2005, 2006, 2008, 2010, 2014). W 2015 r. wystąpił w ramach Festiwalu z Philharmonia Orchestra pod dyr. Vladimira Ashkenazy’ego, wykonując Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego.

Obecnie Dang Thai Son wykłada na Uniwersytecie w Montrealu jako gościnny profesor. Jest również jurorem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Clary Haskil w Szwajcarii, Sergiusza Rachmaninowa i Światosława Richtera w Rosji, Chopinowskiego w Polsce, Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Artysta dokonał wielu nagrań dla takich wytwórni jak: Deutsche Grammophon, CBS Sony i Victor JVC. Jego płyta z koncertami Chopina nagrana z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyr. Fransa Brüggena, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, uzyskała status platynowej płyty.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016