X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Krystian Zimerman

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:00
Zwycięzca w 1975 roku.
Audio
  • - Jestem szczęśliwy - mówił Krystian Zimerman po ogłoszeniu wyników IX Konkursu Chopinowskiego. (PR, 2.11.1975)
  • Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej. (PR, 1.10.2014)
  • Krystian Zimerman na płytach. (PR, 4.12.2016)
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: PAP/DPA

Urodzony 5 grudnia 1956 w Zabrzu zdobywca I nagrody oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie mazurków oraz poloneza IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Krystian Zimerman od 7 roku życia pozostawał pod opieką pedagogiczną Andrzeja Jasińskiego, który kierował jego rozwojem artystycznym w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu, Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach oraz katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Wkrótce po sukcesie na Konkursie Chopinowskim pianista rozpoczął międzynarodową karierę koncertową. W 1988 w Salzburgu dał światowe prawykonanie Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Odbył kilka tournées artystycznych po Europie, Japonii i USA.

W 1999 roku dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Chopina powołał Polish Festival Orchestra, z którym to zespołem dał 41 koncertów na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych, wykonując w roli pianisty i dyrygenta oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Pianista zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadząc klasę fortepianu w Konserwatorium Muzycznym w Bazylei. W styczniu 2005 roku Krystian Zimerman został odznaczony orderem francuskiej Legii Honorowej.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016