Radio Chopin

Garrick Ohlsson

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:01
Zwycięzca w 1970 roku.
Audio
  • Z Garrickiem Ohlssonem rozmawia Milena Gąsienica. (PR, 30.08.2017)
  • Z Garrickiem Ohlssonem rozmawia Róża Światczyńska. (PR, 28.01.2013)
Garrick Ohlsson
Garrick OhlssonFoto: Dario Acosta/materiały prasowe

Urodzony 3 kwietnia 1948 w Nowym Jorku laureat I nagrody i nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Studiował w Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasach Saszy Gorodnickiego, Rosiny Lhevinne i Olgi Barabini. Pobierał konsultacje artystyczne u Claudia Arrau i Irmy Wolpe.

Poza Konkursem Chopinowskim zwyciężył w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Bolzano (im. Busoniego, 1966) i Montrealu (1968).

Stale intensywnie koncertuje, grając z najwspanialszymi dyrygentami i orkiestrami świata; z okazji 150. rocznicy śmierci Choina dał serię recitali chopinowskich m.in. na europejskich festiwalach La Roque d'Anthéron, Fêtes Romantiques w Nohant, Klavier-Festival Ruhr w Essen.

Pianista uprawia także kameralistykę, współpracując ze śpiewaczkami Ewą Podleś i Jessie Norman, skrzypaczką Hilary Hahn i kwartetami smyczkowymi (Cleveland Quartet, Emerson Quartet, Guarneri Quartet i Takács Quartet). Wraz ze skrzypkiem Jorja Fleezanisem i wiolonczelistą Michaelem Grebanierem założył w San Francisco FOG Trio.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016