X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:04
Zwycięzca w 1955 roku.
Audio
  • Sylwetka Adama Harasiewicza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. (PR, 10.05.2015)
  • Adam Harasiewicz o swoich fascynacjach w rozmowie z Anną Skulską. (PR, 27.12.2012)
Adam Harasiewicz
Adam HarasiewiczFoto: PAP/Grzegorz Roginski

Urodzony 1 lipca 1932 w Chodzieży zdobywca I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Janiny Stojałowskiej, uczennicy Ignacego Friedmana. W 1955 roku uzyskał dyplom z najwyższym wyróżnie¬niem Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Jego talent dostrzeżony został po raz pierwszy w 1947 roku w Rzeszowie po zwycięstwie w Konkursie Młodych Talentów. W 1955 roku zdobył pierwszą nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyróżniony został medalami Harriet Cohen w Londynie i nowojorskiej Fundacji Paderewskiego, dwukrotnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Gloria Artis.

Uznany za jednego z najwybitniejszych pianistów swej generacji, koncertował w Brukseli, w ramach Wystawy Światowej w 1958 r. w 150. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, a w 1961 roku na Festiwalu w Edynburgu. Jego tournées obejmują kraje Europy, Ameryki i Azji (w Japonii dał łącznie ponad 100 koncertów).

Występował z orkiestrami całego świata, m. in. z New York Philharmonic, Wiener Symphoniker, Londyn Symphony, Concertgebouw (Amsterdam), NHK (Tokio), Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prowadził kursy mistrzowskie we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii i Japonii. Zasiadał w jury konkursów w Hiszpanii, Włoszech, San Marino i Polsce (od 1995 r. w kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie). Jako wybitny chopinista jest spadkobiercą tradycji Leszetyckiego, Paderewskiego i Friedmana.

Jego nagrania dzieł polskiego kompozytora obejmują: 14 płyt dla wytwórni Philips, Allegro de concert i wszystkie wariacje dla japońskiej firmy Pony Canyon, komplet mazurków dla Polskiego Radia, wszystkie dzieła Chopina z wyjątkiem Allegro de concert (10 CD) dla wytwórni Decca. Nakładem NIFC ukazały się 2 płyty z kompletem mazurków (nagrane częściowo dla Polskiego Radia) oraz płyta, na której znalazły się, m.in. Sonata h-moll, wybór nokturnów i Scherzo cis-moll.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016