Radio Chopin

Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:04
Zwycięzca w 1955 roku.
Audio
  • Sylwetka Adama Harasiewicza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. (PR, 10.05.2015)
  • Adam Harasiewicz o swoich fascynacjach w rozmowie z Anną Skulską. (PR, 27.12.2012)
Adam Harasiewicz
Adam HarasiewiczFoto: PAP/Grzegorz Roginski

Urodzony 1 lipca 1932 w Chodzieży zdobywca I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Janiny Stojałowskiej, uczennicy Ignacego Friedmana. W 1955 roku uzyskał dyplom z najwyższym wyróżnie¬niem Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Jego talent dostrzeżony został po raz pierwszy w 1947 roku w Rzeszowie po zwycięstwie w Konkursie Młodych Talentów. W 1955 roku zdobył pierwszą nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyróżniony został medalami Harriet Cohen w Londynie i nowojorskiej Fundacji Paderewskiego, dwukrotnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Gloria Artis.

Uznany za jednego z najwybitniejszych pianistów swej generacji, koncertował w Brukseli, w ramach Wystawy Światowej w 1958 r. w 150. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, a w 1961 roku na Festiwalu w Edynburgu. Jego tournées obejmują kraje Europy, Ameryki i Azji (w Japonii dał łącznie ponad 100 koncertów).

Występował z orkiestrami całego świata, m. in. z New York Philharmonic, Wiener Symphoniker, Londyn Symphony, Concertgebouw (Amsterdam), NHK (Tokio), Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prowadził kursy mistrzowskie we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii i Japonii. Zasiadał w jury konkursów w Hiszpanii, Włoszech, San Marino i Polsce (od 1995 r. w kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie). Jako wybitny chopinista jest spadkobiercą tradycji Leszetyckiego, Paderewskiego i Friedmana.

Jego nagrania dzieł polskiego kompozytora obejmują: 14 płyt dla wytwórni Philips, Allegro de concert i wszystkie wariacje dla japońskiej firmy Pony Canyon, komplet mazurków dla Polskiego Radia, wszystkie dzieła Chopina z wyjątkiem Allegro de concert (10 CD) dla wytwórni Decca. Nakładem NIFC ukazały się 2 płyty z kompletem mazurków (nagrane częściowo dla Polskiego Radia) oraz płyta, na której znalazły się, m.in. Sonata h-moll, wybór nokturnów i Scherzo cis-moll.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016