X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Halina Czerny-Stefańska

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:05
 I miejsce ex aequo w 1949 roku.
Audio
  • Poetka fortepianu: Halina Czerny-Stefańska (PR, 17.01.2013)
Halina Czerny-Stefańska
Halina Czerny-StefańskaFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Urodzona 30 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła 1 lipca 2001 tamże, na IV Konkursie Chopinowskim zdobyła I nagrodę (ex aequo z Bellą Dawidowicz) oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W 1934 uczestniczyła w Konkursie Młodych Talentów, gdzie jury przyznało jej nagrodę Alfreda Cortota w postaci stypendium na naukę u sławnego pianisty. Kształciła się także w Konserwatorium Warszawskim, po wojnie kontynuowała studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. 

Koncertowała na wszystkich kontynentach; grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, była solistką wspaniałych orkiestr i wielkich dyrygentów. W latach 70. prowadziła klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016