X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Witold Małcużyński

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:06
III miejsce w 1937 roku. I miejsce zajął Yakov Zak.
Audio
  • Janusz Olejniczak: w każdej argentyńskiej knajpie wiedziano, kim jest Witold Małcużyński (PR, 29.08.2014)
  • Spadkobierca Paderewskiego, chopinista wbrew woli. Witold Małcużyński (PR, 7.08.2014)
Laureaci III Konkursu Chopinowskiego: Jakow Zak, Róża Tamarkina, Witold Małcużyński, Lance Dossor
Laureaci III Konkursu Chopinowskiego: Jakow Zak, Róża Tamarkina, Witold Małcużyński, Lance Dossor Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

Urodzony 10 sierpnia 1914 Koziczynie, zmarły 17 lipca 1977 w Palmie na Majorce laureat III miejsca III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Naukę gry rozpoczął w Konserwatorium Warszawskim u Jerzego Lefelda, następnie kształcił się u Józefa Turczyńskiego. Studiował także prawo oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Przygotowując się do udziału w III Konkursie Chopinowskim (w którym zdobył III nagrodę), pracował pod kierunkiem Ignacego Jana Paderewskiego w Morges. Po sukcesie na Konkursie wyjechał do Paryża i uczęszczał na lekcje do Marguerite Long i Isidora Philippe’a. W styczniu 1940 zadebiutował w Paryżu, w listopadzie dał pierwszy koncert w Buenos Aires. Wkrótce zagrał ich dziesiątki na całym kontynencie, osiągając olbrzymią popularność. Po raz pierwszy po wojnie przyjechał do Polski w 1958. W latach 1960, 1970 i 1975 był jurorem Konkursów Chopinowskich w Warszawie.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016