X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Aleksander Uniński

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:10
Zwycięzca w 1932 roku.
Audio
Aleksander Uniński
Aleksander UnińskiFoto: Jarumski Leon, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

Urodzony 15 lutego 1910 w Kijowie, zmarły 19 grudnia 1972 w Dallas, laureat I nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Naukę gry na fortepianie odbył w Konserwatorium Kijowskim w klasie Sergiusza Tarnowskiego. Kontynuował edukację u Lazare’a Lévy’ego w Paryżu. W 1928 roku odbył się wielki debiut Unińskiego w Paryżu, występ zaowocował zaproszeniami na tournée koncertowe po Hiszpanii i państwach Ameryki Południowej. Zwycięstwo w Warszawie sprawiło, że Uniński w krótkim czasie stał się pianistą znanym w całej Europie. Wybuch II wojny światowej zastał go na Dalekim Wschodzie, podczas tournée. W 1942 roku dotarł do Nowego Jorku, gdzie dał swój pierwszy recital w Carnegie Hall. W 1955 został profesorem fortepianu Konserwatorium w Toronto oraz fakultetu muzycznego Uniwersytetu w Dallas.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016