Radio Chopin

Aleksander Uniński

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:10
Zwycięzca w 1932 roku.
Audio
Aleksander Uniński
Aleksander UnińskiFoto: Jarumski Leon, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

Urodzony 15 lutego 1910 w Kijowie, zmarły 19 grudnia 1972 w Dallas, laureat I nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Naukę gry na fortepianie odbył w Konserwatorium Kijowskim w klasie Sergiusza Tarnowskiego. Kontynuował edukację u Lazare’a Lévy’ego w Paryżu. W 1928 roku odbył się wielki debiut Unińskiego w Paryżu, występ zaowocował zaproszeniami na tournée koncertowe po Hiszpanii i państwach Ameryki Południowej. Zwycięstwo w Warszawie sprawiło, że Uniński w krótkim czasie stał się pianistą znanym w całej Europie. Wybuch II wojny światowej zastał go na Dalekim Wschodzie, podczas tournée. W 1942 roku dotarł do Nowego Jorku, gdzie dał swój pierwszy recital w Carnegie Hall. W 1955 został profesorem fortepianu Konserwatorium w Toronto oraz fakultetu muzycznego Uniwersytetu w Dallas.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016