Radio Chopin

Martha Argerich

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 10:00
- Gra na fortepianie zmienia się jak ciało. Z czasem coraz mniej jest w niej świeżości - zdradziła wybitna pianistka.
Audio
  • Jurorzy 17. Konkursu Chopinowskiego: Martha Argerich. (PR, 2.03.2015)
Martha Argerich
Martha ArgerichFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

- Mimo to nie można imitować samego siebie. Trzeba wciąż szukać nowych rzeczy w dobrze znanych utworach - podkreślała Martha Argerich, zwierzając się jednocześnie, że coraz częściej zdarzają jej się artystyczne wątpliwości. Trudno jednak uznać, że to dowód kryzysu związanego z obecnym etapem w życiu pianistki. Taka niepewność (a może po prostu odpowiedzialność) towarzyszyła jej miłości do fortepianu niemal od początku, czyli od trzeciego roku życia.

- Jako dwunastolatka poczuła się zagubiona i na kolejne dwa lata zupełnie przestała grać - wspominała córka artystki Stephanie. - Czułam się, jakbym straciła władzę w nogach, a potem znowu zaczęła biegać - zdradziła sama pianistka.

W audycji Klaudii Baranowskiej - z udziałem Nelsona Freire i Mischy Maiskiego, Stanisława Leszczyńskiego i Aleksandra Laskowskiego - mowa była także o przyczynach tego młodzieńczego kryzysu, o tym, jak wiele Martha Argerich zawdzięcza Juanowi Perónowi, oraz o słabości pewnego słynnego polskiego teoretyka muzyki do pięknej Argentynki.