Radio Chopin

Sto lat niepodległości z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 12:00
- To wydarzenie bezprecedensowe - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko, zapowiadając pierwszą odsłonę Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, która włączona została w program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Audio
  • Małgorzata Małaszko i Artur Szklener o pierwszym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (PR, 12.07.2017)
Zdjęcie fortepianu z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z portalu Instytutu Muzyki i Tańca Fortepian w zbiorach polskich www.instrumenty.edu.pl.
Zdjęcie fortepianu z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z portalu Instytutu Muzyki i Tańca "Fortepian w zbiorach polskich" www.instrumenty.edu.pl. Foto: Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Nowy Konkurs Chopinowski zaplanowano na dni 3-14 września 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

- Sprawdzimy, jak to działa i jak jest odbierane przez naszych melomanów. Wiemy przecież, że niektórych trzeba jeszcze przekonywać do brzmień historycznych instrumentów - zauważyła Małgorzata Małaszko w rozmowie z Anną Skulską.

W trzech etapach konkursu obok utworów Chopina zabrzmią dzieła Bacha i polonezy XIX-wiecznych polskich kompozytorów. - To okazja nie tylko do poszerzania własnej wyobraźni, lecz także do pokazania repertuaru nie tylko chopinowskiego. Z punktu widzenia słuchaczy jest to szalenie atrakcyjne. Myślę, że odbiorcy Dwójki nie wybaczyliby nam, gdybyśmy nie włączyli się w ten konkurs - powiedziała dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

O pierwszym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych mówił także Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.