X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Jan Jakub Bokun

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 10:47
Jan Jakub Bokun
Jan Jakub BokunFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Moje pierwsze spotkanie z Chopinem...

Mój ojciec kochał Chopina i chętnie słuchał transmisji radiowych z koncertów i Konkursów Chopinowskich. Mojego pierwszego spotkania z muzyką Chopina nie pamiętam, ale przypominam sobie, że śledziłem wraz z rodzicami konkurs w 1985 roku. Bunin, Jabłoński, Luisada... myślę, że właśnie wtedy połknąłem chopinowskiego bakcyla.

Myślę Chopin, mówię...

Luksusowa. Nawet mocno zmrożona jest bardziej wyrazista w smaku.

Mój najbardziej osobisty utwór Chopina to...

Bardzo lubię słuchać miniatur Chopina w cyklach. Dobrze wykonane 24 preludia robią na mnie kolosalne wrażenie. Mam też słabość do obu koncertów z orkiestrą, do końca życia nie zapomnę naszej blisko 40-koncertowej trasy z Polish Festival Orchestra i Krystianem Zimermanem. Gdy dziś, po prawie dwudziestu latach, wracam do naszej płyty (nagranej w Lingotto pod Turynem we wrześniu 1999 roku) i słucham lirycznych tematów z Koncertu e-moll, łezka kręci mi się w oku. Gdybym jednak miał wybrać ten jeden najbardziej osobisty utwór, to byłby to Mazurek a-moll, op.17 nr 4. Skończone arcydzieło, którego melancholię, spleen i tęskny ton oddaje bogaty, niezwykle odważnie modulujący język harmoniczny.

Chopin na współczesnym steinwayu czy na historycznym erardzie, pleyelu, broadwoodzie?

Współczesny fortepian oferuje tak bogatą paletę kolorystyczną i rozpiętość dynamiczną, że żal byłoby ich nie wykorzystać... Nie jestem purystą, więc sam rodzaj instrumentu nie był nigdy dla mnie kryterium. W kwestiach chopinowskiego stylu - rubata, touché, fortepianowego bel canto - mistrzem pozostaje dla mnie Krystian Zimerman. Tak cudownie Chopina nie gra nikt, choć przyznaję, że konkurencja nie śpi. Zachwycił mnie ostatni chopinowski krążek Cho (Ballady i koncert e-moll z LSO/Noseda). Podobnie z fenomenalnym Trifonowem, który niezwykle dojrzale interpretuje Chopina.