Radio Chopin

2005. Nagroda Polskiego Radia dla Rafała Blechacza

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:00
W 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada Annie Skulskiej, jak od triumfu na XV Konkursie Chopinowskim rozwinęła się jego kariera i osobowość. (PR, 15.10.2010)
Rafał Blechacz zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Warszawa, 16.10.05
Rafał Blechacz zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Warszawa, 16.10.05Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Otrzymał również nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Oprócz tego przyznano mu nagrody: Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Jest także zdobywcą ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty.

Młody artysta, uczestnicząc w turniejach, festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich: II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nie przyznano), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004), I nagroda oraz wszystkie pozaregulaminowe wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu z orkiestrą na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Odnotować należy także udział w XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (laureat Estrady Młodych, 2002) i prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (2004).

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Anny Skulskiej z radiowej Dwójki z Rafałem Blechaczem.